Před dovolenou pečlivě vybírejte nejen plavky

Před dovolenou pečlivě vybírejte nejen plavky

Mezi všeobecné morální zásady patří, že před ošklivými věcmi se neutíká. Ovšem, ruku na srdce, kdo to občas neudělá, že. Zvlášť teď. Do práce i z práce chodíme za tmy, sněhové vánice komplikují veškeré cesty a mráz je tak vlezlý, že už se to skoro nedá vydržet. Takže nebude vůbec zbabělé, když chvíli budete myslet jenom na sebe, na všechno zapomenete a utečete někam do tepla, mezi sympatické a pokorné lidi. 

V jižní Evropě, kam Češi přes léto vyrážejí nejčastěji, se ale teď zrovna moc neohřejete. Chce to vyrazit trochu dál. Zavřete oči a představte si scenerii jako vystřiženou z pohledu… 

Co takhle Thajsko?

Zrovna teď je nejvhodnější doba k návštěvě Thajska. V těchto zimních měsících se vyhnete nesnesitelným vedrům i období dešťů.  Vybrat vhodnou destinaci, sehnat nejlevnější letenky a zabalit kufr můžete do pár hodin. Tím ale přípravy nekončí. Přeci jen vyrazit do Thajska je trošku jiné, než si vyjet do Chorvatska. 

Před cestou do asijského ráje byste rozhodně neměli zapomenout na pár „drobností“

1) Zdraví

Ačkoliv Thajsko se všeobecně řadí mezi exotické země, nejspíš nebudete potřebovat speciální očkování – pokud se chystáte do hotelů v turistických centrech, tam vám žádná nákaza v podstatě nehrozí. Určitě ale nic nepokazíte, když se pro jistotu budete před odletem informovat na hygienické stanici na aktuální situaci v Thajsku. 

Pokud vám to ale přeci jen nedá, nebo místo relaxační dovolené plánujete spíš túry po pralesech, naočkujte se proti břišnímu tyfu a žloutence typu A a B. Neměli byste se ale nechat natlačit do všemožných očkování, která vám nakonec mohou spíše uškodit. Pravděpodobněji si z Thajska neodvezete malárii, ale angínu, protože Thajci velice rádi pouští klimatizaci naplno, a to se v kombinaci s venkovními horky moc nesnese J

2) Nezbytná klasika

Nebudeme vám radit, co byste si měli sbalit do kufru. Pro tak dalekou cestu ale rozhodně nesmíte zapomenout na dva nejdůležitější doklady, a těmi jsou cestovní pas s platností delší než je půl roku a doklad o cestovním pojištění – bez něj bychom výlet rozhodně nedoporučovali. 

Pakliže vaše letecká dovolená v Thajsku bude kratší než jeden měsíc vízum nepotřebujete (jedině se může stát, že thajská letištní kontrol po vás bude chtít vidět zpáteční letenku). Pokud se chystáte do země přijet pozemskou cestou, limit bezvízového pobytu se zkracuje na 15 dní. Jestli vám ani jedna varianta nevyhovuje, vízum si můžete jednoduše sjednat v Praze na velvyslanectví nebo přímo v Bangkoku na letišti. 

Určitě budete mít předem rozvržené, co byste chtěli na dovolené v Thajsku dělat. Podle toho potom také musíte přizpůsobit vaše cestovní pojištění

  • Základem cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh – ačkoliv vám srdečně přejeme, aby vaše dovolená proběhla na jedničku, bohužel, vždy se může něco pokazit a tento základ vás ochrání při náhlém úrazu nebo akutním onemocnění. Z tohoto pojištění se zaplatí náklady, které vzniknou při nezbytné léčbě či ošetření. Zahrnují se sem například náklady na hospitalizaci či operaci, na ošetření u zubaře, na cestu do nemocnice atp. Tento základ má ale také své limity – výlukou může být například ošetření v neregistrovaném zdravotnickém zařízení, komplikace od konce 6. měsíce těhotenství, náklady spojené s pohlavními chorobami či pouze kosmetickými zákroky, při vrcholovém sportování a další. Samozřejmě se spousta aktivit (jako jsou různé druhy sportů) dají připojistit. Pro klid duše je rozumné nastavit si dostatečný limit pro plnění pojištění léčebných výloh. 
  • Co by vám ještě nemělo chybět je úrazové pojištění. To se uplatňuje při vyšších nákladech na lékařské ošetření, trvalých následcích úrazu, plné invaliditě, ale také při smrtelných úrazech. Z úrazového pojištění se částečně hradí i příjem po dobu následné pracovní neschopnosti. Takové pojištění většinou bývá součástí životního pojištění, pakliže ale vyhovující pojištění nemáte, před cestou na exotickou dovolenou byste určitě měli toto sjednat jako součást cestovního pojištění. 
  • Asi to nejmenší zlo, které by se vám na cestách mohlo stát, je odcizení zavazadel. Samozřejmě je to nepříjemná záležitost, ale rozhodně lepší, než pobyt v nemocnici. Své kufry si ale také můžete pojistit – v případě, že byste je ztratili, nebo by vám je někdo ukradl ze zabezpečeného prostoru, máte nárok na odškodnění. V Thajsku je ovšem obecně celkem bezpečno. Samozřejmě se můžete setkat například s kapsáři a podvodníky, pakliže ale svůj majetek nebudete zbytečně vystavovat a dávat na odiv, a budete dodržovat určité zásady, mělo by vše zůstat v poklidu. 
  • Také by se mohlo stát, že na dovolené neublížíte sobě, ale někomu druhému, nebo třeba způsobíte škodu na cizím majetku. V takových případech je nasnadě mít sjednané pojištění odpovědnosti. Toto pojištění si nejčastěji sjednávají lyžaři (ale vám srážka na sjezdovce v Thajsku spíše nehrozí) či cyklisté, kteří zraní druhého sportovce a kdyby byli nepojištění, museli by poté platit ošetření postiženého, ušlý zisk, ale i třeba i případné trvalé následky. To se mnohdy může vyšplhat na opravdu vysoké částky. Na dovolené nejspíš podlehnete adrenalinu a budete zkoušet neokusené věci, proto by se i sjednání tohoto pojištění odpovědnosti nemělo podceňovat. 

Nejspíš už se zasněně vidíte na pláži s drinkem v ruce, ale aby vám idylu nic nepokazilo, měli byste zároveň s tím promyslet právě cestovní pojištění. Základem je stanovit si délku dovolené a její náplň – se zbytkem už vám pomůžeme. 

Pár tipů na závěr: 

1) Pokud budete v Thajsku méně než 90 dní, postačí vám krátkodobé cestovní pojištění. Je-li cestování vaší vášní, můžete si sjednat celoroční pojištění (kdy jednotlivé pobyty nesmí přesáhnout dobu jednoho měsíce).

2) Jestliže se chystáte mít svou dovolenou spíše sportovně adrenalinovou, než relaxační, určitě to do pojištění uveďte.

3) Opravdu se vyplatí nastavit si vyšší limity pojištění.

4) Díky různým podmínkám můžete dosáhnout také zajímavých slev či výhod při sjednávání cestovního pojištění.

5) Pokud jste trochu ztracení, neváhejte využít naší kalkulačky, která vám najde tu nejlepší variantu cestovního pojištění, která vám sedne stejně parádně, jako vaše nové plavky.