Cestovní pojištění

Cestovní pojištění do zahraničí je neustále nutností. I přesto že dnem 1. 5. 2014 vznikl našim občanům nárok na zdravotní péči na účet jejich zdravotní pojišťovny při pobytu ve státech EU (a dále Norska, Lichtenštejnska, Islandu a Švýcarska) neznamená to však, že se bude jednat o bezplatnou péči. Naše zdravotní pojišťovna uhradí pouze tolik, kolik hradí zdravotní pojišťovny v zemi, kde byla péče poskytnuta. Navíc tuto péči lze čerpat pouze v zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. Z toho důvodu doporučujeme vždy uzavírat cestovní pojištění. 

Proč si sjednat cestovní pojištění? 

 • Prvním důvodem je, že zdravotní ošetření v EU natož v ostatních zemích světa není bezplatné. Všude se platí spoluúčast jako místní pojištěnci. Na naše poměry tyto spoluúčasti bývají vysoké. V některých zemích se nejdříve hradí ošetření v hotvosti a následně je možné požádat o proplacení. Placenou péči lze čerpat pouze v zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. V praxi to znamená, taková zařízení nejdříve vyhledat, dorozumět se, výslovně žádat, aby lékař spadal do placené péče, odmítnout placené nadstandardy. Poskytnutá péče v privátních zařízeních nebude ze systému veřejného pojištění hrazena. V turistických oblastech jsou často nesmluvní zařízení. Např. i místní občané se z těchto důvodů připojišťují na lyže do hor do Alp. zde nastupuje komerční cestovní pojištění. 
 • Dalším důvodem je fakt, že některé typy služeb nejsou z veřejných služeb hrazeny. Typickým příkladem je odvoz zraněného ze sjezdovky v případě úrazu. 
 • Cestovní pojištění vždy poskytuje asistenční služby. V případě nouze pomoc a rady na telefonu. 
 • Dále cestovní pojištění zahrnuje převoz do vlasti tzv. repatriaci nemocného, zraněného. Dále zahrnuje i repatriaci tělesných ostatků. 
 • Je dobré vědět, že cestovní pojištění poskytuje ochranu i v případě mnoha dalších rizik. Mohou jimi být odpovědnost za škodu, pojištění zavazadel, přivolání blízké osoby apod. 
 • Obrovskou výhodou komerčního cestovního pojištění je skutečnost, že podmínky pojištění jsou pro všechny státy jednotné. V každém státě totiž existuje odlišný a složitý systém zdravotní péče, spoluúčastí apod. 

Příklady spoluúčastí a některých nákladů na zdravotní péči v zahraničí

Itálie - léky 100 %, lékařské ošetření až 36,15 EUR
Belgie - ambulantní péče pouze hotově, pobyt v nemocnici za první den 40,59 EUR, za další 13,32 EUR
Rakousko - za každý lék na receptu cca 5 EUR, pobyt v nemocnici 10 EUR / den 
Polsko - stomatolog 100 %, léky 30 - 100 % ceny 
Německo - 10 EUR za pobyt v nemocnici / den, léky 5 - 10 EUR
Anglie, Irsko - ošetření stomatologem 43,6 - 194 liber, recept cca 7 liber
Španělsko - léky 40 %, stomatolog až 100 % 

Z těchto příkladů je všem jasné, že podceňovat cestovní pojištění se nevyplatí. Případné zdravotní komplikace mohou rozpočet rodiny značně ovlivnit na mnoho let. 


NOVINKY

  Při výběru havarijního pojištění buďte obezřetní

  Každý řidič ví, že bez povinného ručení nesmí na silnici vyjet. Jeho účelem je především chránit druhé účastníky provozu. Pro případ vzniku škody na vašem autě a vaší vinou je potřeba mít sjednané havarijní pojištění.

  VÍCE >>

  Střet se zvěří a pojištění: Co byste měli vědět?

  V podzimním období hrozí motoristům více než jindy riziko srážky s lesní zvěří. I v malé rychlosti může srna, ale především divočák způsobit na vozidle značnou škodu. Až se vzpamatujete z prvotního šoku a pocitu, že jste ublížili živému tvoru, začnete řešit vzniklou škodu na autě. Pomoci může havarijní pojistka a někdy i povinné ručení. VÍCE >>

  Co byste měli vědět o pojištění dětí?

  Děti jsou neposedné a není proto divu, že u nich dochází často k úrazům. Ve škole to bývá nejčastěji o přestávkách nebo při tělocviku. Rodiče často váhají, zde se vyplatí sjednat dětské pojištění na školní rok nebo i prázdniny.

  VÍCE >>

  U pojištění často sázíme na rizika, která nám nehrozí

  Pojistit si dům stojící na kopci proti povodni je zřejmým nesmyslem. Přesto řada lidí na podobná rizika sází. Nejčastěji to bývá u životního pojištění, kdy si lidé sjednají naprosto nevyhovující pojistku, pojistí si nevhodná rizika nebo se neinformují o pojistných podmínkách. VÍCE >>

  Vypovězení pojistné smlouvy: Jak na to?

  Nejste-li spokojeni se svou pojišťovnou a chcete přejít k jiné, nezbývá, než stávající pojistnou smlouvu vypovědět. Pokud jste se doposud o obsah pojistné smlouvy nestaraly, pojistku neaktualizovali a neznáte ani smluvní podmínky, můžete být při předčasném ukončení smlouvy překvapeni, že rozvázat smlouvu s pojišťovnou není vůbec snadným krokem. VÍCE >>

  Úrazové pojištění a adrenalinové sporty

  Často užíváme rčení „Sportem ku zdraví“. Paradoxem ovšem je, že právě při pohybových aktivitách dochází velmi často k závažným úrazům.

  VÍCE >>

PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

 • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
 • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
 • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct