Pojištění domácnosti aneb jak si pojistit klidné spaní

Copak by se zrovna nám asi mohlo stát? Na všechno si dáváme pozor. Vše pečlivě, a taky raději několikrát, kontrolujeme, než opouštíme byt.  Každé malé dítě ví, že třeba elektrické spotřebiče se ze zásuvek po použití vytahují. Že kohoutky se pořádně utahují a okna zavírají. 

Ale už během pár vteřin může být taky všechno jinak. A vůbec také nemusí jit o věci, které bychom mohli my předem nějak ovlivnit. Zloději se do bytu dokáží dostat během pár vteřin. Že bydlíte na kopci a povodně vám nehrozí? Ale co ty stromy, které hrozí popadáním? 

Aby vaše „finanční kohouty“ nezůstaly otevřené na plno, až ten v koupelně jednou zapomenete zavřít, doporučujeme poohlédnout se po pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. 

Sami jste určitě také pojištění, a co také zaručí vaši psychickou pohodu? Bezpečný a zajištěný domov. A když se pak, nedejbože, něco stane, můžete být v klidu a počítat s tím, že pojišťovna za vás škodu uhradí. 

Proti čemu můžete nechat svou domácnost pojistit 

 • Živelné zkázy – povodeň, záplava (pozor, mezi tím je rozdíl), požár, zásah blesku, zemětřesení, sesuv půdy, pády stromu, vichřice, škody způsobené sněhem, krupobití, výbuch plynu apod.
 • Odcizení – krádeže, vloupání, poškození vašeho majetku cizí osobu
 • Škody způsobené vámi – např. když vytopíte souseda a tak podobně 

Pojištění se vztahuje na veškeré vybavení domácnosti a také na společné prostory, jako jsou chodby, sklepy, kočárkárny, oplocené zahrady a kůlny. 

Co všechno je vybavení domácnosti

Představte si, že chytíte dům za střechu a obrátíte jej – všechno co by se vysypalo patří mezi vybavení domácnosti. Takže pojištění se vztahuje na: 

 • vybavení bytu jako je nábytek, světla, elektronické přístroje, koberce
 • vestavěné (stavební) součásti bytu – tapety, obklady, podlahy, vestavěný nábytek, malby
 • vaše osobní věci a věci se zvláštní hodnotou (počítače, fotoaparáty, sportovní pomůcky, sbírky, cennosti, starožitnosti, knížky, oděvy)
 • věci vypůjčené, ke kterým máte oprávnění a také věci, které potřebujete ke své práci 

Na co pozor při pojištění domácnosti

1) Vybrat si samozřejmě můžete z mnoha druhů a typů pojištění. Měli byste ale dbát na správné nastavení pojistné částky. Pakliže byste si totiž tuto částku stanovili pod skutečnou hodnotou vašeho majetku, bude se jednat pouze o podpojištění a pak samozřejmě neobdržíte celou náhradu, ale pouze její poměrnou část. 

2) Nepleťte si pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. 

3) Správně vyberte pojistná rizika 

4) Dejte si pozor na to, zda pojistné plnění uzavřete v nových nebo dle stáří předmětu. Jak názvy napovídají:

- Dle stáří předmětu je ta, za kterou se poškozená věc dala koupit před škodní událostí – a zahrnuje také opotřebení věci. Můžeme ji nazvat bazarovou cenou. 

- Nová cena udává hodnotu, za kterou lze pořídit novou věc. Výplata škody musí být taková, aby pokryla uvedení poškozené věci do původního stavu. Takže nové ceny jsou samozřejmě výhodnější. 

5) Pokud máte doma věci nadstandardní hodnoty, doporučujeme tyto předměty zvláště připojistit a limity navýšit. 

6) Výluky – Pojištění domácnosti se nevztahuje na neočekávané události, jako jsou třeba teroristické útoky či války. Samozřejmě pojistku neuplatníte ani na úmyslně provedené škody, která mají ještě svá specifika (jednání pod vlivem návykových látek, neodborná manipulace, hrubé zacházení apod.). 

Podle čeho se určí výše pojistného

Výše vaší pojistky se běžně odvíjí od několika faktorů – hodnota vašeho majetku (součet hodnot vašich věcí), zabezpečení domácnosti či vaše spoluúčast. 

Výši pojistného ale také určuje vaše bezeškodní minulost, a samozřejmě lokalita vaší domácnosti – Bydlíte v záplavové zoně? Tak budete mít určitě pojištění povodně dražší než ten, kdo bydlí na kopci. A naopak. Místo vašeho bydliště při sjednání pojištění se určitě bere v potaz, na této okolnosti samozřejmě můžete ušetřit. Nebudete se přeci pojišťovat proti tomu, co vám zaručeně nehrozí. 

Na čem dál můžete ušetřit? To si můžete přečíst v našem článku 8 rad jak ušetřit na pojištění nemovitosti a domácnosti

Všechno si ale přesně můžete sami během pár minut zjistit online na kalkulačce pojištění domácnosti. Předejdete tak nejasnostem a pochybením, složitému nadceňování a ušetříte čas nad projížděním nabídek pojišťoven.


NOVINKY

  Počet zraněných dětí přibývá

  Většina dětí se zraní ve svém volném čase, při sportování nebo zájmové činnosti. Ovšem roste také počet úrazům ve škole, nejen při tělocviku, ale také o přestávkách, na školních výletech apd. Za poslední uplynulý školní rok bylo zaznamenáno 42 577 úrazů. VÍCE >>

  Co udělat pro změnu zdravotní pojišťovny?

  V České republice funguje celkem sedm zdravotních pojišťoven a každý si může dobrovolně zvolit, u které chce být. V průběhu života lze pojišťovny měnit, ovšem vždy maximálně jednou za dvanáct měsíců. VÍCE >>

  Pojištění zemědělců proti suchu nebo mokru by mnozí uvítali

  Zemědělcům nejvíce škodí výkyvy počasí. Jejich hrozbou je jak sucho, tak mokro v důsledku přívalových dešťů a záplav. Proto všichni zemědělci s nadějí očekávají po dlouhých letech chystaný fond, který jim umožní pojistit se proti suchu nebo mokru v době dozrávání obilí i proti jiným událostem. VÍCE >>

  Komu se vyplatí celoroční cestovní pojištění?

  Kvůli týdenní dovolené u moře nebo víkendovému poznávacímu zájezdu se nevyplatí sjednávat celoroční cestovní pojištění. Jiné to je u cestovatelů, kteří vyjíždění za hranice často a pravidelně. VÍCE >>

  Pojištění je důležité, i když pronajímáte byt

  Pronajímat byt rozhodně není bez rizika. Nájemce může přestat platit, poškodit vybavení nebo samotný byt, nebo také může způsobit škodu sousedům, kteří budou požadovat náhradu samozřejmě po majiteli bytu. VÍCE >>

  Pojištění psa uvítáte v případě nákladné léčby

  Češi jsou národem pejskařů, takže pro každého majitele čtyřnohého miláčka je dobrou zprávou, že i psa je možné pojistit. Zvláště když je pes právoplatným členem rodiny, zaslouží si tu nejlepší možnou péči. VÍCE >>

PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

 • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
 • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
 • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct