Pojištění domácnosti aneb jak si pojistit klidné spaní

Copak by se zrovna nám asi mohlo stát? Na všechno si dáváme pozor. Vše pečlivě, a taky raději několikrát, kontrolujeme, než opouštíme byt.  Každé malé dítě ví, že třeba elektrické spotřebiče se ze zásuvek po použití vytahují. Že kohoutky se pořádně utahují a okna zavírají. 

Ale už během pár vteřin může být taky všechno jinak. A vůbec také nemusí jit o věci, které bychom mohli my předem nějak ovlivnit. Zloději se do bytu dokáží dostat během pár vteřin. Že bydlíte na kopci a povodně vám nehrozí? Ale co ty stromy, které hrozí popadáním? 

Aby vaše „finanční kohouty“ nezůstaly otevřené na plno, až ten v koupelně jednou zapomenete zavřít, doporučujeme poohlédnout se po pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. 

Sami jste určitě také pojištění, a co také zaručí vaši psychickou pohodu? Bezpečný a zajištěný domov. A když se pak, nedejbože, něco stane, můžete být v klidu a počítat s tím, že pojišťovna za vás škodu uhradí. 

Proti čemu můžete nechat svou domácnost pojistit 

 • Živelné zkázy – povodeň, záplava (pozor, mezi tím je rozdíl), požár, zásah blesku, zemětřesení, sesuv půdy, pády stromu, vichřice, škody způsobené sněhem, krupobití, výbuch plynu apod.
 • Odcizení – krádeže, vloupání, poškození vašeho majetku cizí osobu
 • Škody způsobené vámi – např. když vytopíte souseda a tak podobně 

Pojištění se vztahuje na veškeré vybavení domácnosti a také na společné prostory, jako jsou chodby, sklepy, kočárkárny, oplocené zahrady a kůlny. 

Co všechno je vybavení domácnosti

Představte si, že chytíte dům za střechu a obrátíte jej – všechno co by se vysypalo patří mezi vybavení domácnosti. Takže pojištění se vztahuje na: 

 • vybavení bytu jako je nábytek, světla, elektronické přístroje, koberce
 • vestavěné (stavební) součásti bytu – tapety, obklady, podlahy, vestavěný nábytek, malby
 • vaše osobní věci a věci se zvláštní hodnotou (počítače, fotoaparáty, sportovní pomůcky, sbírky, cennosti, starožitnosti, knížky, oděvy)
 • věci vypůjčené, ke kterým máte oprávnění a také věci, které potřebujete ke své práci 

Na co pozor při pojištění domácnosti

1) Vybrat si samozřejmě můžete z mnoha druhů a typů pojištění. Měli byste ale dbát na správné nastavení pojistné částky. Pakliže byste si totiž tuto částku stanovili pod skutečnou hodnotou vašeho majetku, bude se jednat pouze o podpojištění a pak samozřejmě neobdržíte celou náhradu, ale pouze její poměrnou část. 

2) Nepleťte si pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. 

3) Správně vyberte pojistná rizika 

4) Dejte si pozor na to, zda pojistné plnění uzavřete v nových nebo dle stáří předmětu. Jak názvy napovídají:

- Dle stáří předmětu je ta, za kterou se poškozená věc dala koupit před škodní událostí – a zahrnuje také opotřebení věci. Můžeme ji nazvat bazarovou cenou. 

- Nová cena udává hodnotu, za kterou lze pořídit novou věc. Výplata škody musí být taková, aby pokryla uvedení poškozené věci do původního stavu. Takže nové ceny jsou samozřejmě výhodnější. 

5) Pokud máte doma věci nadstandardní hodnoty, doporučujeme tyto předměty zvláště připojistit a limity navýšit. 

6) Výluky – Pojištění domácnosti se nevztahuje na neočekávané události, jako jsou třeba teroristické útoky či války. Samozřejmě pojistku neuplatníte ani na úmyslně provedené škody, která mají ještě svá specifika (jednání pod vlivem návykových látek, neodborná manipulace, hrubé zacházení apod.). 

Podle čeho se určí výše pojistného

Výše vaší pojistky se běžně odvíjí od několika faktorů – hodnota vašeho majetku (součet hodnot vašich věcí), zabezpečení domácnosti či vaše spoluúčast. 

Výši pojistného ale také určuje vaše bezeškodní minulost, a samozřejmě lokalita vaší domácnosti – Bydlíte v záplavové zoně? Tak budete mít určitě pojištění povodně dražší než ten, kdo bydlí na kopci. A naopak. Místo vašeho bydliště při sjednání pojištění se určitě bere v potaz, na této okolnosti samozřejmě můžete ušetřit. Nebudete se přeci pojišťovat proti tomu, co vám zaručeně nehrozí. 

Na čem dál můžete ušetřit? To si můžete přečíst v našem článku 8 rad jak ušetřit na pojištění nemovitosti a domácnosti

Všechno si ale přesně můžete sami během pár minut zjistit online na kalkulačce pojištění domácnosti. Předejdete tak nejasnostem a pochybením, složitému nadceňování a ušetříte čas nad projížděním nabídek pojišťoven.


NOVINKY

  V jakých případech nemusí u cestovního pojištění pojišťovny platit?

  Vyjet na zahraniční dovolenou bez cestovního pojištění se nemusí vyplatit. Je to užitečná věc, ovšem je třeba dodržet stanovené podmínky, aby člověk nezůstal bez plnění, které očekával. VÍCE >>

  Absurdní výluky z pojištění

  Některé výluky jsou opravdu absurdní a v anketě mezi lidi se na prvním místě umístilo „zanedbání povinnosti pojištěného“, pro jehož vítězství hlasovalo více než 14 tisíc lidí. Dalšími absurdními výlukami jsou výluka z hlediska nejednoznačné identifikace, vznik nepředvídatelných okolností, neposkytnutí vyčerpávajících informací, pojištění výrobku v záruce, karenční doba a některé další. VÍCE >>

  Při výběru havarijního pojištění buďte obezřetní

  Každý řidič ví, že bez povinného ručení nesmí na silnici vyjet. Jeho účelem je především chránit druhé účastníky provozu. Pro případ vzniku škody na vašem autě a vaší vinou je potřeba mít sjednané havarijní pojištění.

  VÍCE >>

  Střet se zvěří a pojištění: Co byste měli vědět?

  V podzimním období hrozí motoristům více než jindy riziko srážky s lesní zvěří. I v malé rychlosti může srna, ale především divočák způsobit na vozidle značnou škodu. Až se vzpamatujete z prvotního šoku a pocitu, že jste ublížili živému tvoru, začnete řešit vzniklou škodu na autě. Pomoci může havarijní pojistka a někdy i povinné ručení. VÍCE >>

  Co byste měli vědět o pojištění dětí?

  Děti jsou neposedné a není proto divu, že u nich dochází často k úrazům. Ve škole to bývá nejčastěji o přestávkách nebo při tělocviku. Rodiče často váhají, zde se vyplatí sjednat dětské pojištění na školní rok nebo i prázdniny.

  VÍCE >>

  U pojištění často sázíme na rizika, která nám nehrozí

  Pojistit si dům stojící na kopci proti povodni je zřejmým nesmyslem. Přesto řada lidí na podobná rizika sází. Nejčastěji to bývá u životního pojištění, kdy si lidé sjednají naprosto nevyhovující pojistku, pojistí si nevhodná rizika nebo se neinformují o pojistných podmínkách. VÍCE >>

PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

 • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
 • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
 • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct