Pojištění domácnosti

Na co a na koho se vztahuje pojištění domácnosti?

Pojištění domácnosti je poměrně levným produktem, který může pokrýt i statisícové škody. Ačkoliv by ho měl mít každý, kdo má doma alespoň trochu hodnotné vybavení, mnozí jej podceňují. Kupříkladu v bytě je prakticky nezbytné už jenom pro případ, že vás sousedi vytopí a zničí vám polovinu věcí, nebo dojde k požáru. Při sjednávání pojištění domácnosti je nutné stanovit správné limity krytí, aby pojišťovna případně pokryla celou škodu.   

Před čím pojištění domácnosti chrání 

Většina pojišťoven nabízí základní "balíčky" pro krytí živelných pohrom, jiné dávají navíc i krytí proti vandalismu a krádeži. Například záplavy jsou pak zvláštním druhem připojištění, které postrádá smysl například pro obyvatele bytů. Dle sjednaných podmínek pojištění domácnosti pokryje škody v případě: 

 • Krádeže a vandalismu – vždy je nutný zápis od PČR
 • Vytopení – například následkem prasklých trubek
 • Požáru a výbuchu – typicky pokud dojde k úniku plynu
 • Vichřice – silný vítr může rozbít okno a shodit televizi
 • Povodně – jeho cena může být vyšší v závislosti na záplavové zóně 

Zmíněny byly základní situace, lze však pojistit i řadu dalších. 

Jakou škodu vám uhradí pojištění domácnosti 

Uzavřením "nějakého" pojištění domácnosti ještě nemáte jistotu, že vám pojišťovna zaplatí celou škodu. Řada z nich plnění omezuje, což může být problém například v bytě ajťáka, který má počítač a monitory za vyšší desítky tisíc. Omezení dle typu věcí bývá nejčastěji počítáno procentuálně z maximální ceny domácnosti – příklady pojišťoven udává následující limity: 

 • Elektronika – 15 %
 • Věci osobní potřeby – 2 %
 • Náhradní autodíly a příslušenství – 5 %
 • Stavební součásti – 10 %
 • Vandalismus – 10 %
 • Věci zvláštní hodnoty – 10 %
 • Cennosti – 10 %

Omezení však bývá větší. Například u cenností nebo jinak hodnotných věcí může být omezení i pevné, často se udává 50 000 Kč za jednu věc, přičemž lze nárokovat max. 6 věcí v celkové hodnotě 300 000 Kč. Některé pojišťovny rovněž zahrnují zvířata (typicky kočka, pes nebo papoušek) a věci potřebné k zaměstnání / povolání (např. uniforma, počítač, zvláštní vybavení atd.). Obvykle se jedná o tyto horní limity: 

 • Domácí mazlíčci – 20 000 Kč
 • Věci k výkonu zaměstnání – 30 000 Kč
 • Sportovní potřeby – 40 000 Kč
 • Peníze – 10 000 Kč 

Kolik vám pojišťovna v závěru uhradí, závisí také na výši spoluúčasti. Obecně platí, že čím je vyšší, tím dražší věci budou odškodněny. Určité pojišťovny nabízí spoluúčast nulovou, jiné od 1 000 Kč. Pokud si z jejich nabídky vyberete spoluúčast např. 5 000 Kč získáte na pojištění slevu. 

Pozor na novou a časovou hodnotu

Spousta lidí pojištění uzavře za aktuálně výhodných podmínek a dále se o něj nezajímá. Dejte si však pozor, zda-li domácnost pojišťujete na novou, nebo časovou hodnotu. Každá instituce vnímá rychlost opotřebení, resp. ztráty hodnoty, jinak. Počítač pořízený za 20 000 Kč tak může být v očích pojišťovny po dvou letech hodnotu max. 7 000 Kč. Bez ohledu na to, že byste za takovou cenu stejný PC nekoupili. Vždy proto vyhledávejte pojistné produkty, které garantují úhradu nové věci. 

Připojištění odpovědnosti se vyplatí

Chcete-li pokrýt i situace, kdy způsobíte škodu druhým, je vhodné si připojistit odpovědnost v rámci pojištění domácnosti. To potom uhradí škodu třeba v případě, že vytopíte sousedy, dojde u vás k požáru a následně k újmě na okolních bytech, nebo zkratujete elektrickou síť. Navíc často platí na všechny členy domácnosti, včetně těch, co ještě nedosáhly plnoletosti. 

Pojištění domácnosti nechrání nemovitost

Někteří lidé mezi sebou buď zaměňují pojištění domácnosti a nemovitosti, nebo mají pocit, že jedno z nich kryje obojí. Ve skutečnosti však chrání pojištění nemovitost například střechu, zdi, okna nebo podlahy pro případ živelné pohromy (pád stromu, požár, povodeň), vloupání nebo vandalismu. Pojištění domácnosti naopak chrání vše uvnitř domu, bytu, chaty atd., co lze odnést. Jedná se o spotřebiče, elektroniku, nábytek, koberce, nádobí, ale i cenné věci. 

Některé pojišťovny nabízí asistenční služby

V rámci nadstandardních služeb nabízí vybrané pojišťovny také asistenční služby. Ty využijete například na servis domácích spotřebičů, opravě zkratovaného elektrického vedení, ale i v případě, kdy potřebujete odemknout zabouchnuté dveře nebo odstranit havarijní stav (prasklé potrubí, unikající plyn, ucpaný komín atd.). 

Srovnání pojištění domácnosti na českém trhu

Abyste nemuseli oslovovat několik pojišťoven a ztrácet čas s jejich nabídkami, provedeme srovnání pojištění domácnosti za vás. Spolupracujeme se všemi známými institucemi v ČR jako je Generali Česká pojišťovna, Kooperativa, Direct pojišťovna, Allianz pojišťovna, Uniqa atd. a máme vždy jejich aktuální ceníky. Pomůžeme vám nastavit pojištění tak, aby vám opravdu chránilo to důležité, a nepotřebné jednoduše platit nebudete. U vybraných pojišťoven máme navíc vyjednané exkluzivní ceny, jaké vám na pobočce nenabídnou.

Zadejte poptávku
Najdeme nejvýhodnější pojištění na trhu 

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním uvedených údajů za účelem vypracování nabídek pojištění. Podrobnosti ..

Souhlasím se zpracováním údajů pro obchodní a marketingové účely provozovatele Fajnpojisteni.cz. Podrobnosti ...

 


8 rad, tipů a triků jak ušetřit při sjednání pojištění nemovitosti a domácnosti


Na co si dát pozor při uzavírání pojištění majetku


5 jednoduchých kroků k získání výhodného pojištění na nemovitost a domácnost


NOVINKY

PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

 • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
 • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
 • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct