Pojištění nemovitosti a domácnosti, pojistka, která chrání váš domov

Pojištění majetku by si měl uzavžít snad každý majitel i nájemník nemovitosti. Pojistku je však potřeba uzavřít tak, aby vás doopravdy chránila. Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti jsou obě důležitá, avšak v mnohém se liší. Proč je uzavřít a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Pojištění nemovitosti a domácnosti, pojistka, která chrání váš domov

Pojištění majetku by si měl uzavžít snad každý majitel i nájemník nemovitosti. Pojistku je však potřeba uzavřít tak, aby vás doopravdy chránila. Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti jsou obě důležitá, avšak v mnohém se liší. Proč je uzavřít a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti

Na to, co je předmětem pojištění domácnosti a co je předmětem pojištění nemovitosti existuje jednoduchá pomůcka. Představte si, že vezmete svou domácnost (byt či dům) a otočíte ji „vzhůru nohama“. Vše, co vypadne, je vybavení a vztahuje se na něj tedy pojistka domácnosti. Co je pevně přidělané, je předmětem pojištění nemovitosti. S pojištěním domácnosti kryjete svůj domov pro případ vykradení, před vandalismem, vytopením, požárem a podobně.

Pojištění nemovitosti zase chrání byt či dům jako takový – zdi, podlahy, stropy i vše pevně přidělané. Chrání také nemovitost pro případ přírodních katastrof, výbuchů, nehod a dalších situací, které nastávají denně i méně často. Například, když přijde tornádo, výbuch u sousedů poničí statiku domu nebo dojde k požáru. Platí ale i v případě menších nehod a situací, například při vysklení okna nebo když vám zvíře poničí fasádu.

Vyplňte formulář na pojištění nemovitosti a domácnosti


Zeptejte se odborníka na toto pojištění, máme dlouholeté zkušenosti

Pozor na hodnotu, kterou pojišťujete

Při sjednávání si dejte pozor, abyste měli nemovitost či domácnost pojištěnou na správnou hodnotu. Mohlo by se vám při škodní události totiž stát, že vám pojišťovna zaplatí za škody méně peněz. Často se stává, že jsou nemovitosti podhonodcené nebo za delší dobu již sjednaná hodnota nesouhlasí. S tím vám pomůže odhadce nebo pojišťovací agent, který má ve vaší oblasti přehled. Je tedy lepší vyvarovat se tabulkám a kalkulačkám a probrat vše přímo s odborníkem.

Před sjednáváním pojistky domácnosti svůj domov projděte a sepište si hodnotu všeho, co se v něm nachází. Zajímá vás elektronika, nábytek, cennosti, umění, vaše drahocenné sbírky, cennosti, oblečení a podobně. Při součtu všeho budete mít představu, na kolik svou domácnost budete pojišťovat.

Pojistěte se, i když jste v nájmu

Mnoho lidí si myslí, že když nevlastní nemovitost, pojištění domácnosti se jich netýká. Ale i v nájemním, družstevním či městském bytě se vám může stát, že si zabouchnete klíče nebo vytopíte sousedy. Pojištění pro nájemníky sjednávají už pojišťovny běžně a je důležité na něj myslet. Navíc, pojistka domácnosti se dá sjednat kdykoliv – i když nemáte nemovitost, ve které bydlíte, ve svém vlastnictví.

Naše rady k pojištění majetku: 
8 rad, tipů a triků jak ušetřit při sjednání pojištění nemovitosti a domácnosti
Na co si dát pozor při uzavírání pojištění majetku
Pět jednoduchých kroků k získání výhodného pojištění na nemovitost a domácnost
Pojištění solárních panelů

 

Nejčastější dotazy k tomuto pojištění

#003 Vrácení nespotřebovaného pojistného

Avatar icon
Dobrý den, prosím o radu, ohledně prodeje mého bytu. Až k tomu dojde, budu si moci zažádat o vrácení nespotřebovaného pojistného? Co bude v takovém případě podkladem a rozhodným datem – výpis z katast...Vloženo 13. 2. 2018, Zobrazeno 0
Fajn pojištění logo
chevronDobrý den Rozhodným datem je oznámení pojišťovně. Tedy datum podání výpovědi smlouvy z důvodu prodeje. Prodej nemovitosti je třeba doložit např. kupní smlouvou nebo výpisem z katastru.Některé pojišťov...Zobrazit celou odpověď

#001 Pojištění majetku u více pojišťoven

Avatar icon
Dobrý den, je možné pojistit tentýž majetek u dvou pojišťoven?děkuji JindraVloženo 28. 11. 2017, Zobrazeno 0
Fajn pojištění logo
chevronDobrý den, teoreticky není problém pojistit u více pojišťoven. Avšak v případě škody se nebude u majetku násobit plnění, pouze se budou na plnění pojišťovny podílet.Zobrazit celou odpověď