Na co si dát pozor při uzavírání pojištění majetku

aneb nezbytné otázky, které si musíte položit před uzavřením pojištění

Pojištění domácnosti vs. pojištění rodinného domu

Každé z tohoto pojištění má za cíl poskytnout pojistné plnění v případě škody na majetku. Pro případy škod na movitých věcech, jako je zařízení a vybavení domácnosti, nábytek, elektronika apod. se uzavírá pojištění domácnosti. Pro případ škod na rodinném domě a nemovitých stavbách se uzavírá pojištění nemovitostí.

Správné stanovení pojistné částky

Záměrně uvádím správné stanovení pojistné částky v úvodu tohoto ebooku hned za vysvětlením pojmu pojištění domácnosti a rodinného domu. Je to totiž zásadní věc při uzavírání pojištění nemovitosti a domácnosti. Slyšeli jste někdy o podpojištění? Je to situace, kdy máte pojištěnou nemovitost např. na 1 mil. Kč avšak hodnota nemovitosti je 2 mil. Kč. V tomto případě, když se stane škoda za 200 tis. Kč (může to být vichřice), pojišťovna nevyplatí celou škodu. Vyplatí jen poměrnou část toho co si platíte vůči hodnotě nemovitosti. U našeho příkladu to bude 100 tis. Kč. Druhou polovinu škody si budete muset uhradit ze svého. Velkým a častým mýtem, jak ušetřit na pojištění, je pojistit majetek na nižší hodnotu než skutečně má. Ano ušetříte na placení pojistného, ale v případě škody spláčete nad výdělkem. Důrazně váš žádám, nepodceňujte to. Se správným stanovením pojistné částky Vám pomůže kvalitní zprostředkovatel pojištění, případně lze vyčíst z odhadu nemovitosti, nebo na stránkách České asociace pojišťoven si lze vypočítat pojistnou částku (www.cap.cz v sekci proveřejnost/pojistná hodnota). Již chápete proč je stanovení pojistné částky tak důležité?

Plnění v časových vs. nových cenách

Při uzavírání pojištění majetku se setkáme s pojmy plnění v časových a novýchcenách. O co se jedná?

Časová (stálá) cena – zjednodušeně označuje cenu, kterou má vybavení nemovitosti či nemovitost ve chvíli předcházející škodní události.

Nová cena – označuje cenu, za kterou je možné pořídit novou nemovitost či její vybavení, na daném místě a v danou dobu.

Při uzavírání pojištění lze tedy sjednat plnění buď v časových či nových cenách. Z uvedeného vyplývá, že je daleko výhodnější mít pojištění s plněním v nových cenách a v praxi se také převážně uzavírá.

Výběr pojistných rizik

Vaše nemovitost by měla být pojištěna na všechna rizika, která vám hrozí a která vám mohou způsobit škodu, kterou váš rodinný rozpočet neutáhne. Některá rizika pojišťovny nabízejí v základním pojištění a některá si musíte připojistit. Případně, některá rizika u některé pojišťovny nelze pojistit.

Mezi rizika, která umí napáchat největší škody, můžeme rozhodně zařadit

 • požár a s ním související škody.

Dalšími riziky, které by neměl opomenout každý, kdo má pojištěnou nemovitost, jsou

 • výbuch,
 • úder blesku,
 • kouř, náraz vozidla,
 • vichřice,
 • krupobití,
 • tíha sněhu, pád stromu a stožáru,
 • vodovodní škody
 • a u pojištění domácnosti krádež.
 • pojištění povodně, záplavy a sesuvu půdy - ten koho tato rizika ohrožují

Dalšími z nejčastější rizik jsou:

 • zkrat a přepětí,
 • pojištění skel,
 • vandalismus.
 • případně další

Tato rizika však v drtivé většině případů nepředstavují ohrožení v podobě zhroucení rodinného rozpočtu. Avšak výskyt těchto rizik je velmi častý.

Pojištění věcí zvláštní hodnoty

U pojištění domácnosti je důležité, zda vlastníme a máme v domácnosti věci, které mají zvláštní nebo vysokou hodnotu. Převážně je tomu v případech drahé elektroniky, cenností, šperků, či věcí zvláštní a sběratelské hodnoty (obrazy, sbírky apod.). V těchto případech je nutné si dát pozor, zda se pojištění vztahuje na všechny věci, které máte v domácnosti. Správný zprostředkovatel vám vše dostatečně kvalitně vysvětlí. Rozsah a způsob pojištění těchto věcí by bylo na samostatný článek.

Indexace ano nebo ne

Indexace znamená, že vám pojišťovna bude navyšovat pojistnou částku nemovitosti o hodnotu odpovídajícímu zvýšení indexu stavebních prací, které vydává statistický úřad. Tím je zajištěno, že nemovitost bude pojištěná na správnou pojistnou částku i v průběhu pojištění. Nevystavíte se tedy podpojištění. Úměrně tomu se zvýší i pojistné, které hradíte.V případě pojištění nemovitosti mohu indexaci rozhodně doporučit.

Pokud potřebujete nabídku pojištění, můžete k tomu využít odkaz:

Obraťte se na odborníka:
606 05 72 72
info@fajnpojisteni.cz  
Zpracujeme Vám nabídky pojištění od více pojišťoven

Můžete si také přečíst články, ve kterých radím jak ušetřit při sjednání pojištění rodinných domů a domácnosti

8 rad, tipů a triků jak ušetřit při sjednání pojištění nemovitosti a domácnosti

5 jednoduchých kroků k získání výhodného pojištění na nemovitost a domácnost

 

Respektujte prosím autorská práva, text podléhá autorské ochraně. Distribuce tohoto článku je možná pouze jako celku.


NOVINKY

  V jakých případech nemusí u cestovního pojištění pojišťovny platit?

  Vyjet na zahraniční dovolenou bez cestovního pojištění se nemusí vyplatit. Je to užitečná věc, ovšem je třeba dodržet stanovené podmínky, aby člověk nezůstal bez plnění, které očekával. VÍCE >>

  Absurdní výluky z pojištění

  Některé výluky jsou opravdu absurdní a v anketě mezi lidi se na prvním místě umístilo „zanedbání povinnosti pojištěného“, pro jehož vítězství hlasovalo více než 14 tisíc lidí. Dalšími absurdními výlukami jsou výluka z hlediska nejednoznačné identifikace, vznik nepředvídatelných okolností, neposkytnutí vyčerpávajících informací, pojištění výrobku v záruce, karenční doba a některé další. VÍCE >>

  Při výběru havarijního pojištění buďte obezřetní

  Každý řidič ví, že bez povinného ručení nesmí na silnici vyjet. Jeho účelem je především chránit druhé účastníky provozu. Pro případ vzniku škody na vašem autě a vaší vinou je potřeba mít sjednané havarijní pojištění.

  VÍCE >>

  Střet se zvěří a pojištění: Co byste měli vědět?

  V podzimním období hrozí motoristům více než jindy riziko srážky s lesní zvěří. I v malé rychlosti může srna, ale především divočák způsobit na vozidle značnou škodu. Až se vzpamatujete z prvotního šoku a pocitu, že jste ublížili živému tvoru, začnete řešit vzniklou škodu na autě. Pomoci může havarijní pojistka a někdy i povinné ručení. VÍCE >>

  Co byste měli vědět o pojištění dětí?

  Děti jsou neposedné a není proto divu, že u nich dochází často k úrazům. Ve škole to bývá nejčastěji o přestávkách nebo při tělocviku. Rodiče často váhají, zde se vyplatí sjednat dětské pojištění na školní rok nebo i prázdniny.

  VÍCE >>

  U pojištění často sázíme na rizika, která nám nehrozí

  Pojistit si dům stojící na kopci proti povodni je zřejmým nesmyslem. Přesto řada lidí na podobná rizika sází. Nejčastěji to bývá u životního pojištění, kdy si lidé sjednají naprosto nevyhovující pojistku, pojistí si nevhodná rizika nebo se neinformují o pojistných podmínkách. VÍCE >>

PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

 • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
 • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
 • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct