Na co si dát pozor při uzavírání pojištění majetku

Na co si dát pozor při uzavírání pojištění majetku

aneb nezbytné otázky, které si musíte položit před uzavřením pojištění

Porovnejte si pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti

Vyplňte formulář na pojištění nemovitosti a domácnosti

Pojištění domácnosti vs. pojištění rodinného domu

Každé z tohoto pojištění má za cíl poskytnout pojistné plnění v případě škody na majetku. Pro případy škod na movitých věcech, jako je zařízení a vybavení domácnosti, nábytek, elektronika apod. se uzavírá pojištění domácnosti. Pro případ škod na rodinném domě a nemovitých stavbách se uzavírá pojištění nemovitostí.

Správné stanovení pojistné částky

Záměrně uvádím správné stanovení pojistné částky v úvodu tohoto ebooku hned za vysvětlením pojmu pojištění domácnosti a rodinného domu. Je to totiž zásadní věc při uzavírání pojištění nemovitosti a domácnosti. Slyšeli jste někdy o podpojištění? Je to situace, kdy máte pojištěnou nemovitost např. na 1 mil. Kč avšak hodnota nemovitosti je 2 mil. Kč. V tomto případě, když se stane škoda za 200 tis. Kč (může to být vichřice), pojišťovna nevyplatí celou škodu. Vyplatí jen poměrnou část toho co si platíte vůči hodnotě nemovitosti. U našeho příkladu to bude 100 tis. Kč. Druhou polovinu škody si budete muset uhradit ze svého. Velkým a častým mýtem, jak ušetřit na pojištění, je pojistit majetek na nižší hodnotu než skutečně má. Ano ušetříte na placení pojistného, ale v případě škody spláčete nad výdělkem. Důrazně váš žádám, nepodceňujte to. Se správným stanovením pojistné částky Vám pomůže kvalitní zprostředkovatel pojištění, případně lze vyčíst z odhadu nemovitosti, nebo na stránkách České asociace pojišťoven si lze vypočítat pojistnou částku (www.cap.cz v sekci proveřejnost/pojistná hodnota). Již chápete proč je stanovení pojistné částky tak důležité?

Plnění v časových vs. nových cenách

Při uzavírání pojištění majetku se setkáme s pojmy plnění v časových a novýchcenách. O co se jedná?

Časová (stálá) cena – zjednodušeně označuje cenu, kterou má vybavení nemovitosti či nemovitost ve chvíli předcházející škodní události.

Nová cena – označuje cenu, za kterou je možné pořídit novou nemovitost či její vybavení, na daném místě a v danou dobu.

Při uzavírání pojištění lze tedy sjednat plnění buď v časových či nových cenách. Z uvedeného vyplývá, že je daleko výhodnější mít pojištění s plněním v nových cenách a v praxi se také převážně uzavírá.

Výběr pojistných rizik

Vaše nemovitost by měla být pojištěna na všechna rizika, která vám hrozí a která vám mohou způsobit škodu, kterou váš rodinný rozpočet neutáhne. Některá rizika pojišťovny nabízejí v základním pojištění a některá si musíte připojistit. Případně, některá rizika u některé pojišťovny nelze pojistit.

Mezi rizika, která umí napáchat největší škody, můžeme rozhodně zařadit

 • požár a s ním související škody.

Dalšími riziky, které by neměl opomenout každý, kdo má pojištěnou nemovitost, jsou

 • výbuch,
 • úder blesku,
 • kouř, náraz vozidla,
 • vichřice,
 • krupobití,
 • tíha sněhu, pád stromu a stožáru,
 • vodovodní škody
 • a u pojištění domácnosti krádež.
 • pojištění povodně, záplavy a sesuvu půdy - ten koho tato rizika ohrožují

Dalšími z nejčastější rizik jsou:

 • zkrat a přepětí,
 • pojištění skel,
 • vandalismus.
 • případně další

Tato rizika však v drtivé většině případů nepředstavují ohrožení v podobě zhroucení rodinného rozpočtu. Avšak výskyt těchto rizik je velmi častý.

Pojištění věcí zvláštní hodnoty

U pojištění domácnosti je důležité, zda vlastníme a máme v domácnosti věci, které mají zvláštní nebo vysokou hodnotu. Převážně je tomu v případech drahé elektroniky, cenností, šperků, či věcí zvláštní a sběratelské hodnoty (obrazy, sbírky apod.). V těchto případech je nutné si dát pozor, zda se pojištění vztahuje na všechny věci, které máte v domácnosti. Správný zprostředkovatel vám vše dostatečně kvalitně vysvětlí. Rozsah a způsob pojištění těchto věcí by bylo na samostatný článek.

Indexace ano nebo ne

Indexace znamená, že vám pojišťovna bude navyšovat pojistnou částku nemovitosti o hodnotu odpovídajícímu zvýšení indexu stavebních prací, které vydává statistický úřad. Tím je zajištěno, že nemovitost bude pojištěná na správnou pojistnou částku i v průběhu pojištění. Nevystavíte se tedy podpojištění. Úměrně tomu se zvýší i pojistné, které hradíte.V případě pojištění nemovitosti mohu indexaci rozhodně doporučit.

Pokud potřebujete nabídku pojištění, můžete k tomu využít odkaz:

Obraťte se na odborníka:
606 05 72 72
info@fajnpojisteni.cz  
Zpracujeme Vám nabídky pojištění od více pojišťoven

Můžete si také přečíst články, ve kterých radím jak ušetřit při sjednání pojištění rodinných domů a domácnosti

8 rad, tipů a triků jak ušetřit při sjednání pojištění nemovitosti a domácnosti

5 jednoduchých kroků k získání výhodného pojištění na nemovitost a domácnost

 

Respektujte prosím autorská práva, text podléhá autorské ochraně. Distribuce tohoto článku je možná pouze jako celku.