Doporučené limity povinného ručení

Doporučené limity povinného ručení

Minimální limit pro pojištění odpovědnosti za škodu provozem vozidla (povinné ručení) je zákonem stanoven na 35 000 000 Kč. Je však vhodné si sjednat limit vyšší než je tento základní, protože se na silnici člověk často octne v situaci, jaká ho nenapadla ani v nejdivočejším snu. Nabídka limitů jednotlivých pojišťoven se různí, ale všechny nabízejí také limit alespoň 100 000 000 Kč a některé dokonce mají varianty bez limitu.

Vhodné limity podle druhu vozidla

Limit volíme zejména podle druhu pojištěného vozidla. Jednoduše čím větší vozidlo, tím vyšší limit by měl být volen. Ze statistik totiž vyplývá, že větší škody jsou způsobeny především tahači či autobusy. Dalším vlivem na správnou volbu limitu je také to, jaké cesty obvykle s vozidlem jezdíte. Pro vozidla jezdící často do zahraničí zejména na západ je vhodné volit vyšší limit než pro vozidla, která se pohybují výhradně po městě a v blízkosti domova.

VozidloDoporučený limitOdůvodnění
Motocykl35 mil. KčNa motocykly stačí základní limit, protože jsou malé a způsobují menší škody
Osobní automobil50 mil. KčU osobních automobilů se již vyskytly situace, kdy byla škoda vyšší než 35 mil. Kč. Často jsou důvodem i další výhody a cenový rozdíl je malý.
Užitková auta50-70 mil. KčU užitkových vozidel vždy doporučujeme vyšší než základní limit. Cenový rozdíl je malý.
Nákladní automobil70-100 mil. KčŠkody způsobené nákladními automobily mohou být vysoké. Volíme s ohledem na hmotnost vozidla a zda jezdí v mezinárodní dopravě.
Autobus100 mil. Kč a víceU autobusů volíme vždy vyšší limit alespoň 100 mil. Kč také kvůli množství osob ve vozidle.
Tahač100 mil. KčU tahačů volíme limit alespoň 100 mil. Kč . Nehody tahačů jsou časté a díky hmotnosti jsou i škody velké.

Věříme, že Vám pomůžeme vhodně zvolit limit pojištění. Častým důvodem pro volbu vyššího limitu jsou také rozšíření pojistky například o asistenční služby nebo úrazové pojištění. Porovnání základních i rozšířených asistenčních služeb naleznete zde.

Vyplňte formulář na našich stránkách a my pro Vás připravíme individuální porovnání pojištění.