Zelená karta v mobilu

Vloženo: 18.1.2022 | Zobrazeno:54x

Zelená karta či bílá karta? Nyní stačí i elektronická verze!  

Zelená karta je důležité mezinárodní osvědčení o platnosti povinného ručení konkrétního silničního prostředku. Je to uznávaný doklad o uzavřeném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.  

Stalo se vám někdy, že jste v autě neměli, zapomněli nebo ztratili zelenou kartu? Nyní už nemusíte řešit a hlídat si zelenou kartu ve fyzické podobě.

 

Novinkou od roku 2022 je možnost předložení zelené karty při silniční kontrole v elektronické podobě pomocí mobilního telefonu. Ministerstvo financí (MF) se rozhodovalo, zda se liší listinná a elektronická verze a došlo k závěru, že mají rovnocennou průkazní funkci. MF se obhajuje tím, že slovo „předložit“ či „vydat“ nedefinuje konkrétní způsob, tedy z hlediska podoby a předložení vyhovují obě varianty. Dalším pádným argumentem byla neexistence zvláštních ochranných prvků na kartě, které by zvyšovaly její průkazní funkci (jako je tomu například u bankovek).

Rozhodnutí MF si můžete stáhnout a přečíst na jejich webové stránce.

 

Pár důležitých věcí o zelené kartě, které byste měli znát

Každý řidič má povinnost mít při sobě během používání silničního vozidla zelenou kartu a na požádání příslušných orgánů má povinnost ji předložit.

Podle zákona a stanoviska ministerstva financí České republiky (MFČR) mohou řidiči při silniční kontrole předkládat zelenou kartu v mobilu.

Pro elektronickou verzi doporučujem stáhnout si ji v PDF formátu a uložit do mobilního telefonu. 

Elektronická varianta platí pouze v ČR, v zahraniční je třeba s sebou mít tištěnou podobu karty. Doporučuje se mít vytištěnou kartu alespoň 2x.

Při policejní kontrole je nutné předkládat zelenou kartu bez zbytečného prodlení a zdržování.

Pokud člověk často cestuje, je dobré znát, ve kterých zemích zelená karta platí.

Zasílané zelené karty od pojišťoven v roce 2022 se budou nepatrně lišit z důvodu vystoupení Velké Británie z EU (značka GB nově jako UK). Také vystoupila značka Izraele (IL), ta z karty úplně zmizí.

Pojistěte si vozidlo a jezděte bezpečně!

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:


NOVINKY

PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct