Odpovědnost silničního dopravce - chyby při sjednávání smluv

Vloženo: 29.1.2022 | Zobrazeno:671x

Připravili jsme upozornění týkající se chyb při sjednávání smluv v rámci silniční dopravy. Silniční dopravci jsou zodpovědní za přepravované náklady, a proto by měli být ostražití při sjednávání smluv, které souvisí s pojištěním odpovědnosti.

Díky správně stanovenému pojištění odpovědnosti a správně stanovenými smluvními vztahy se svými zákazníky se dokáže předejít potenciálním stížnostem při likvidaci škod.  

O jakých chybách je řeč?

Nesplnění podmínek pro zvýšení odpovědnosti dopravce

Pokud chce být dosaženo zvýšení odpovědnosti až do fakturní hodnoty zásilky, musí být splněny podmínky článku 24 Úmluvy CMR, obzvláště je vyžadováno při likvidaci:

  • doložení nákladního listu
  • cena zásilky musí být zapsána v nákladním listu 

CMR je Úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční dopravě uzavřená již v roce 1956. Celé znění Úmluvy naleznete ZDE.
V případě nesplnění podmínek je odpovědnost dopravce limitována hmotností převážené zásilky. Toto omezení je i v situaci, kdy jsou sjednány doložky, které zahrnují zvýšenou hodnotu zásilky. Tyto problémy se objevují zejména ve vnitrostátní dopravě, na kterou se ještě v roce 2019 nevztahovaly podmínky Úmluvy CMR a odpovědnost nebyla váhově limitována. Někteří dopravci a odesílatelé stále nezaznamenali tuto změnu, a v případě škody požadují její náhradu v plné výši. 

Při sjednávání přepravních smluv prosím dbejte na to, aby vaši zákazníci věděli o této povinnosti!

Nepřipojištění přepravy nových a ojetých vozidel, použitých strojů

Tyto přepravy samozřejmě znamenají riskantnější přepravu, a proto je nezbytné přepravy nových a ojetých vozidel, použitých strojů u většiny pojišťoven připojistit. Pokud není sjednáno připojištění, nejsou tyto přepravy často kryty.

Pokud uskutečňujete takové přepravy, vždy proveďte kontrolu smlouvy, zda máte uzavřené připojištění, abyste se vyhnuli případným komplikacím při likvidaci škod. 

Neaktuální seznam provozovaných vozidel 

V případech, kdy máte ve smlouvě uvedený seznam pojištěných vozidel, dbejte na řádnou aktualizaci. V těchto případech je nutné aktualizovat seznam vozidel podle aktuálního stavu. Účelem je mít pojištěna všechna provozovaná vozidla.

Důsledně dbejte na aktualizaci pojištěných vozidel 


Vyplňte formulář na pojištění

Porovnáme za Vás nabídky jednotlivých pojišťoven

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním uvedených údajů za účelem vypracování nabídek pojištění. Podrobnosti ..

Souhlasím se zpracováním údajů pro obchodní a marketingové účely provozovatele Fajnpojisteni.cz. Podrobnosti ...

Richard Fila - pojištění dopravce
Zeptejte se odborníka!

Richard Fila - pojištění přepravy
poptavky@fajnpojisteni.cz
606 05 72 72
Spravujeme pojištění pro více než 300 dopravců po celé ČR 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Navýšení odpovědnosti dopravce - jak na drahý náklad

Jak pojistit a provozvat přepravu dražších věcí. Jak se správně má dopravce pojistit, aby pojištění fungovalo i pro tyto a jiné případy. A co je třeba mít ujednáno se zákazníkem.

#062 Odpovědnost za uložení nákladu

prosím o radu - je za uložení nákladu odpovědný odesílatel nebo dopravce. Děkuji

#013 kalkulace pro vznikající dopravu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik by stálo nejlevnější havarijní pojištění, pokud tahač stal 2,5 mil. Kč a ve vlastnictví je 7 kusů, dále povinné ručení a pojištění nákladu. Zabývám se kalkulaci vlastní silniční dopravy pro nově vznikající subjekt. A zajímalo by mě kolik by takové pojištění mohlo stát, abych to mohl z kalkulovat. Děkuji za odpověď.

Mohlo by Vás také zajímat:


NOVINKY

PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct