V roce 2017 byly odhaleny pojistné podvody za 1,2 miliardy

Vloženo: 15.3.2018 | Zobrazeno:229x

Pojišťovny prověřily v loňském roce 18 441 podezřelých pojistných událostí a odhalily pojistné podvody za celkem 1,23 miliardy korun. Nejvíce podvodů bylo odhaleno u pojištění motorových vozidel, v předchozím roce 2016 dominovaly podvody u pojištění osob.

Průměr škod

Odhalená průměrná škoda jednoho případu vzrostla ze 146 tisíc na 163 tisíc korun. V pojištění vozidel, kde bylo v roce 2017 odhaleno nejvíce podvodů, bylo přezkoumáno celkem 7923 podezřelých případů a pojišťovny zde uchránily před podvodníky 361 miliónů korun. Průměrný uchráněný případ činí 130 tisíc Kč, což představuje meziroční růst o 37 procent.

Pojištění vozidel dominuje statistice České asociace pojistitelů nejen kvůli počtu prověřených pojistných událostí, ale i kvůli devítiprocentnímu meziročnímu nárůstu objemu. V rámci pojištění vozidel narůstá množství šetřených případů zejména u majetkových škod povinného ručení (59%) a u rizika havárie z havarijního pojištění (24%). Naopak klesá počet případů u škod na zdraví z povinného ručení (minus 17%) a případů odcizení vozidel (minus 35%). Největší objem podvodně nárokovaných škod byl odhalen v pojištění majetku a odpovědnosti.

Kvalifikace pojistného podvodu

Pojistného podvodu se dopustí ten, kdo při sjednávání nebo změně pojistné smlouvy uvede nepravdivé či hrubě zkreslené informace nebo zamlčí důležité údaje. Pojistným podvodem je ovšem i úmyslně vyvolaná událost či jednání, které by vedlo ke zvýšení vzniklé škody.

Vysoké tresty

Pojistný podvod se do trestního zákona dostal s účinností od 1.1.1998. Zákonodárci vyslyšeli volání pojistitelů po důslednější možnosti postihu pojistných podvodů, která by odpovídala běžné trestní praxi v zemích EU. Podle nové úpravy lze za spáchání pojistného podvodu uložit trest odnětí svobody od dvou do deseti let nepodmíněně, zákaz činnosti, propadnutí věci nebo peněžitý trest.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct