Jak na výhodné pojištění domácnosti

Vloženo: 19.3.2018 | Zobrazeno:210x

Pojišťovny, tak jako jiné obchodní společnosti, se snaží udržet své klienty a zároveň přilákat nové pojištěnce. Vyznat se v podmínkách není snadné, zrovna tak pochopit, jaké věci jsou v rámci pojištění domácnosti vlastně pojištěny.

Pro lepší názornost si zkuste představit, že se jedná o všechny věci, které by vám z bytu vypadly, když byste jej obrátili vzhůru nohama a zatřásli s ním. Pak by pojistná částka měla odpovídat hodnotě těchto věcí. Záleží ovšem také na velikosti bytu a navíc se pojištění domácnosti vztahuje nejen na věci umístěné v bytě a v prostorách v jeho půdorysu, ale i na věci nacházející se v uzamčených nebytových prostorách a v prostorách k bytu náležejícím, jako je sklep, komora nebo garáž – a to ve společných částech domu, ve kterém se byt nachází. Pojištěny jsou i věci umístěné na pozemku, který k bytu patří, jako je zahradní nábytek, houpačka apd.

Co hrozí

Pokud budete sjednávat pojištění, je dobré si zjistit, jaká hrozí rizika. Například vlastníte-li dům na kopci, nebude nutné se pojišťovat proti povodni. Pojišťovny doporučují pojistit se především proti požáru, výbuchu, škod z kouře, vichřici a krupobití. Dále je vhodné pojistit se proti vodovodním škodám, škodám z přepětí nebo zkratu el. proudu a samozřejmě proti vykradení.

Abyste měli svůj byt nebo dům ochráněn komplexně, je třeba zkombinovat pojištění stavby a pojištění domácnosti. První varianta se vztahuje na samotnou budovu, pojištění domácnosti zase kryje škody na vybavení. Jelikož se hodnota majetku postupem času vyvíjí a mění se vybavení domácnosti, je dobré alespoň jednou za tři roky smlouvu aktualizovat.

Vyplatí se pojištění domácnosti?

Ze statistik vyplývá, že nejčastější příčinou škod v domácnosti jsou škody vodovodní a škody vzniklé přepětím či zkratem. U vodovodních je jednak o samotnou škodu na bytovém vybavení, kterou voda způsobí, zároveň ale také o refundaci částky za proteklou vodu, která se může vyšplhat do desetitisíců.

V rámci pojištění domácnosti může být užitečné připojištění odpovědnosti v běžném občanském životě. Vztahuje se na škody na zdraví, majetku a zvířatech, ale i na škody finanční, nemajetkové a regresní nároky pojišťoven. Pojištěni jsou všichni členové domácnosti včetně domácích mazlíčků, kteří mohou někoho pokousat nebo způsobit škodu na oblečení atd.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct