Nevyhovující autosedačka je pro pojišťovnu důvodem k nižšímu plnění

Vloženo: 15.4.2018 | Zobrazeno:168x

Dětská autosedačka je dnes povinností. Ovšem je třeba si dávat pozor, jakou autosedačku si pořizujete, jelikož pojišťovny nemusí poskytnout plnění v plné výši s poukazem na její typ a kvalitu. I když havárii nazaviníte, může se pojišťovně bránit, že kdyby dítě sedělo ve správné sedačce, bylo by zranění menší.

Případy z praxe

Ze soudní praxe je znám případ, kdy dítě utrpělo při autohavárii zranění s trvalými následky. Pojišťovna řidiče, který nehodu zavinil a měl u ní sjednáno povinné ručení, uhradila peněžní částku odpovídají základnímu bodovému ohodnocení trvalých následků, avšak další mimořádní zvýšení odškodnění vyplatit odmítla s tím, že dítě bylo usazeno v nevyhovující dětské sedačce. Došlo ke sporu a soud dospěl k závěru, že poškozené dítě bylo usazeno v autosedačce odpovídající jeho hmotnosti, ale nikoliv tělesným rozměrům. Nesprávný výběr sedačky se tudíž projevil v rozsahu utrpěných poranění. V případě připoutání v odpovídající autosedačce by u poškozeného dítěte s největší pravděpodobností nenastaly trvalé následky a došlo by nejvýše k pohmoždění měkkých tkání břišní či hrudní stěny. Převažující příčinou vzniku škody však byla samotná autonehoda. Porušením povinnosti řidiče vozidla přepravovat dítě ve vyhovující sedačce vzniklo spoluzavinění rodičů na vzniku škody, které soudu určil na 10%.

Proč a jak se určuje míra spoluzavinění škody

Byla-li škoda způsobena také vaším jednáním coby poškozeného, je v tomto rozsahu vyloučena odpovědnost škůdce. Pak totiž chybí jeden ze základních předpokladů odpovědnosti za škodu, a to příčinná souvislost mezi vznikem škody a protiprávním jednáním škůdce.

Při úvaze o poměrném rozdělení škody mezi škůdce a poškozeného jde o určení vzájemného vztahu mezi jejich jednáním a o zvážení všech skutečností, jež přispěly ke způsobení škody. Zvažují se veškeré příčiny, které vedly ke škodě a berou se v úvahu jen jednání, jež bylo alespoň jednou z příčin vzniku škody.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu

Ve výše uvedeném sporu považoval Nejvyšší soud spoluodpovědnost rodičů za vznik škody v rozsahu 10% za nepřiměřeně nízkou. Podle jeho názoru by se spoluzavinění zákonných zástupců v rozsahu 30% blížilo míře spoluúčasti poškozeného v případě neužití správné dětské autosedačky, což by bylo stejné, jako v případech neužití bezpečnostních pásů nebo vědomé spolujízdy s podnapilým řidičem.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct