Pojištění je důležité, i když pronajímáte byt

Vloženo: 20.5.2018 | Zobrazeno:277x

Pronajímat byt rozhodně není bez rizika. Nájemce může přestat platit, poškodit vybavení nebo samotný byt, nebo také může způsobit škodu sousedům, kteří budou požadovat náhradu samozřejmě po majiteli bytu. Taková či jiná nebezpečí je možné řešit pojištěním. Před jeho uzavřením je vhodné si ověřit, jak je byt pojištěn v rámci pojištění celého bytového domu.

Pojištění kryje i ušlý nájem

Pojistka by měla krýt riziko vandalismu nebo ušlý nájem. Pojistné plnění za ušlý nájem by náleželo v případě, že by byl byt neobyvatelný například v důsledku vytopení sousedem a nájemce by se musel odstěhovat.

Pojištění odpovědnosti

Jedná se o pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti, které lze připojistit v rámci pojištění nemovitostí. Výhodou je, že kryje například i škody způsobené pronajímatelem, který provede chybnou montáž elektrospotřebiče. Také se z tohoto pojištění hradí škody způsobené vodou z prasklého potrubí ve zdi či požárem z důvodu zkratu v elektrických rozvodech.

Pojištění domácnosti

Při pronajímání plně zařízeného bytu se vyplatí uzavřít pojištění domácnosti. Některé vybavení však může být jako „stavební součást“ již pojištěna v rámci pojištění nemovitosti.

Pojištění odpovědnosti nájemce bez konkrétního určení

Některé pojišťovny nabízejí jako součást pojištění odpovědnosti pronajímatelů také pojištění odpovědnosti nájemce bez toho, aniž by byl nájemce konkrétně určen. To se vyplatí, když se nájemci v bytě často střídají. Podmínkou bývá, že pronajímatel nemá příjem z pronájmu vyšší než 500 tisíc Kč ročně.

Pojištění jako povinnost ve smlouvě

Nájemce by měl mít sjednáno pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě. Někteří pronajímatelé dávají tuto povinnost přímo do nájemní smlouvy, jiní zase toto pojištění sjednávají nájemníkům. V tom případě je pronajímatel pojistník platící pojistné a nájemník je pojištěný. Je však třeba si ohlídat některé výluky, jako třeba tzv. hrubou nedbalost. Při jejím uplatnění by pojišťovna plnění krátila, nebo vůbec nevyplatila. Základem je krytí i škod, které nájemník způsobí na pronajaté nemovitosti.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct