Co udělat pro změnu zdravotní pojišťovny?

Vloženo: 20.6.2018 | Zobrazeno:170x

V České republice funguje celkem sedm zdravotních pojišťoven a každý si může dobrovolně zvolit, u které chce být. V průběhu života lze pojišťovny měnit, ovšem vždy maximálně jednou za dvanáct měsíců. K nové pojišťovně lze přejít od 1.1. nebo od 1.7., ale požádat o změnu musíte alespoň tři měsíce předem. Chcete-li tedy přejít k jiné pojišťovně v roce 2018, musíte podat žádost maximálně do 31. března příštího roku.

Jak se to provede

Přestup k jiné pojišťovně není složitý, neboť stačí vyplnit a podat přihlášku k nové pojišťovně, která to sama oznámí té původní. Udělat to lze na libovolné pobočce písemně i online. Formuláře jsou k mání na pobočkách nebo na webech pojišťoven. Do pojišťovny si musíte vzít občanku, u dítěte do 15 let rodný list. Osoba samostatně výdělečně činná potřebuje také kopii živnostenského listu a přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu za předchozí rok. Student potvrzení o studiu, penzista potvrzení o přiznání důchodu, nezaměstnaný v evidenci úřadu práce potvrzení z pracáku.

Žádný poplatek se neplatí, pojišťovna nesmí nikoho odmítnout, stejně tak nesmí nikoho vyloučit, a to ani z důvodu dluhů na pojistném, které pochopitelně vymáhá i po vašem odchodu.

Komu změnu hlásit

Zaměstnavateli do osmi dnů od přestupu, tedy do 8.1., resp. do 8.7. Ten vám musí písemně potvrdit, že jste mu zprávu předali. Pokud by totiž zaměstnavatel nezačal platby na zdravotní pojištění posílat včas do nové pojišťovny, vznikl by nedoplatek plus penále 0,05% z dlužné částky za každý den prodlení. Pokud byste zaměstnavatele včas neinformovali, mohl by úhradu požadovat po vás.

O výměně pojišťoven byste měli říci také svým lékařům.

U novorozence není na výběr

Novorozenec se automaticky stává pojištěncem stejné zdravotní pojišťovny, u které je jeho matka. Narození dítěte je třeba pojišťovně oznámit do osmi dnů, když se opozdíte, hrozí vám pokuta. Svému dítěti můžete jako jeho zákonný zástupce také změnit pojišťovnu podle stejných pravidel, uvedených výše.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct