Jak změnit pojišťovnu, když nejste spokojeni s povinným ručením?

Vloženo: 20.8.2018 | Zobrazeno:234x

Chcete-li změnit pojišťovnu, u které platíte povinné ručení, je dobré se nejprve seznámit s pravidly, která je třeba dodržet a na co si dát pozor. Stále existuje mezi motoristy řada nejasností týkající se například toho, kdy odejít za lepší cenou nebo jak postupovat při prodeji auta.

Výpověď povinného ručení

Tu je třeba podat na konci pojistného období trvajícího nejčastěji jeden rok. Konec období označovaný také jako výročí, je uveden v zelené kartě. Písemnou výpověď musí pojišťovna obdržet nejpozději šest týdnů před tím, než pojistné období skončí. Zmeškáte-li tento termín, pojišťovna smlouvu automaticky prodlouží.

Vale“ po dvou měsících

Kdo si sjednal pojištění teprve nedávno, může podle občanského zákoníku od smlouvy odstoupit ještě dva měsíce po jejím uzavření. Od podání běží 8-denní lhůta, po jejímž uplynutí smlouva zanikne, ovšem zaplatíte poměrnou část pojistného za dobu využívání pojistky.

Ukončení při zdražování

Pokud povinné ručení podraží, můžete podat výpověď nejpozději do jednoho měsíce od data, kdy jste informaci o nové ceně obdrželi. Výjimkou jsou případy, kdy pojišťovna zdraží kvůli aplikaci malusu při bourání.

Pojistná událost

V případě „bouračky“ je lhůta pro výpověď tři měsíce od chvíle, kdy jste tuto pojistnou událost oznámili. Povinné ručení přestane platit do měsíce od doručení výpovědi a pokud jste pojistné platili dopředu, pojišťovna zbývající peníze vrátí. Proto je dobré do výpovědi uvést číslo účtu, na který chcete přeplatek vrátit.

Prodej, krádež nebo vyřazení musíte pojišťovně nahlásit

V těchto případech vás pojišťovna pustí bez problémů. Omylem však je, že k zániku povinného ručení dojde změnou vlastníka při prodeji vozidla. Je třeba doložit kupní smlouvu nebo písemné prohlášení nového majitele auta. Při krádeži je nutný policejní protokol o odcizení.

Neplatit se nevyplatí

Mylnou představou také bývá, že pojišťovna smlouvu zruší, jakmile přestanete povinné ručení platit. Nejprve dostanete několik výzev k doplacení dluhu, smlouva však běží dál. Až poté obdržíte upomínku, že pokud do určité lhůty (obvykle 1 měsíc) nezaplatíte, smlouva zanikne. Pojišťovna ovšem bude vyžadovat doplacení dlužné částky a navíc ještě připočte penále.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct