Co byste měli vědět o havarijním pojištění?

Vloženo: 12.9.2018 | Zobrazeno:221x

Neustále se zvyšující počet automobilů znamená také hustší provoz na silnicích a s tím pochopitelně souvisí i vyšší počet dopravních nehod. Pravděpodobnost, že se i vy stanete účastníkem nehody je proto také větší. Proto se vyplatí uvažovat o nějaké formě havarijního pojištění, které by vám krylo vzniklou škodu. Než havarijní pojištění uzavřete, je dobré se zamyslet nad některými otázkami.

Na jakou cenu vozidlo pojistit?

Pro pojišťovny je zpravidla jedním z rohodujících kritérií cena vozidla. To si můžete představit jako náklady na pořízení vozidla stejného typu a kvality, snížené o částku odpovídající stupni opotřebení, případně jiného znehodnocení. Určitou roli hraje také cena vozidla na tuzemském trhu. Nejste-li si jisti cenou svého auta, můžete se pro orientaci podívat na stránky autobazarů a vybrat vůz se stejným rokem výroby, stejnou výbavou a podobným počtem najetých kilometrů.

Co určuje cenu havarijního pojištění?

Především je to zcela logicky rozsah sjednaných služeb. Nejdražší variantou je tzv. allriskové pojištění a riziko havárie. Cenu ovšem ovlivňuje i pojistník, tedy majitel daného vozidla. Pojišťovna si zjišťuje jeho historii z hlediska počtu nehod, jeho místo bydliště, bonusy a další údaje, které pak mají vliv na cenu havarijního pojištění. Je to stejné jako v případě povinného ručení.

Výši havarijního pojistného ovšem ovlivňuje ještě značka vozu, výbava, stáří a oblíbenost dané značky u zlodějů v případě pojištění proti odcizení. Neplatí zde přímá úměra, tedy čím je vozidlo starší, tím je pojistné levnější. Pokles ceny pojištění není přímo úměrný stáří vozidla z důvodu pojistného plnění souvisejícího s cenami náhradních dílů. Ty mohou být i po letech u daného modelu vozidla stejně drahé.

Jaké je pojistné plnění?

V případě dílčí škody bude nejčastěji pojišťovna plnit ve výši přiměřených nákladů, které je třeba účelně vynaložit na opravu. V případě totální škody, či odcizení vozidla opět plní v obvyklé ceně vozidla před pojistnou událostí. Totální škoda znamená, že oprava vozidla by byla dražší, než je jeho obvyklá cena. Pojišťovna vám vyplatí částku, za kterou byste si mohli koupit stejné vozidlo stejného stáří a stupně opotřebení.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct