Co byste měli vědět o pojištění dětí?

Vloženo: 10.11.2018 | Zobrazeno:104x

Děti jsou neposedné a není proto divu, že u nich dochází často k úrazům. Ve škole to bývá nejčastěji o přestávkách nebo při tělocviku. Rodiče často váhají, zde se vyplatí sjednat dětské pojištění na školní rok nebo i prázdniny.

Pojištění pro případ nehody ve škole či během zájmové činnosti

Za děti ve škole, ve škole v přírodě nebo na školním výletě nese odpovědnost škola, která je povinna zajistit odpovídající dozor. Odpovědnost školy se vztahuje i na dobu mimo vyučování, pokud se úraz stane v družině, nebo jídelně. Dítěti pak zpravidla náleží bolestné.

Svěří-li rodiče své dítě jiné organizaci, například na dětský tábor, zodpovídá za děti pořadatel. Většina táborů je pojištěna a pojištění bývá zahrnuto do celkové ceny za pobyt v táboře.

Školní úrazy

Nejrizikovější čas ve škole jsou přestávky, hlavně mezi 11. a 12. hodinou. Nejnebezpečnějším předmětem je tělocvik. Další rizikem jsou školní exkurze a výlety. Každá škola v ČR má povinnost vést knihu úrazů a vznik úrazu nahlásit zdravotní pojišťovně dítěte, České školní inspekci a rodičům dítěte. K hlášení musí připojit formulář Hodnocení bolestného, jehož výši stanoví lékař. Bolestné rodině proplatí pojišťovna školy.

Na co je při úrazu nárok

Dojde-li k úrazu, z odpovědnostní pojistky toho, kdo za úraz odpovídá, hradí se náklady na léčbu, bolestné, ušlý zisk apd. Nemá-li škola či pořadatel pojištění odpovědnosti, musí uhradit stejnou částku zraněnému ze svého. Má-li rodič sjednané úrazové pojištění dítěte, může plnění uplatnit i na své pojistce.

Krátkodobá nebo celoroční pojistka?

Krátkodobé pojištění se vyplatí například na pobyt dítěte v letním táboře. Pokud však dítě tráví většinu času venku, je lepší ho chránit dobrou pojistkou po celý rok. Pojištění pro dítě přitom sjednáváte samostatně tak, aby nebylo součástí životní pojistky, která ho celé prodražuje. U smluv je také podstatná jejich flexibilita, tedy musí jít snadno změnit, zrušit, navýšit nebo snížit podle aktuálních zájmů dítěte.

Pojištění dítěte v rámci rodinného pojištění

Dětské pojištění není nutné, máte-li sjednané pojištění s dostatečným krytím pro případ vážného úrazu s dlouhodobými či trvalými následky. Důležité je, aby pojištění krylo úraz při dané sportovní aktivitě. Pro běžné hry to stačí, ovšem v případě závodního sportování by měla být uzavřena speciální pojistka včetně rizikových sportů.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct