Střet se zvěří a pojištění: Co byste měli vědět?

Vloženo: 15.11.2018 | Zobrazeno:121x

V podzimním období hrozí motoristům více než jindy riziko srážky s lesní zvěří. I v malé rychlosti může srna, ale především divočák způsobit na vozidle značnou škodu. Až se vzpamatujete z prvotního šoku a pocitu, že jste ublížili živému tvoru, začnete řešit vzniklou škodu na autě. Pomoci může havarijní pojistka a někdy i povinné ručení.

Lze střetu se zvěří předejít?

Super auta značek Audi, Ford, Mercedes a Volvo jsou vybavena speciálními kamerami, které samy detekují srny a divočáky poblíž vozovky. Majitelé ostatních aut si mohou přimontovat ultrazvukovou „plašičku“ z plastu za 50 až 200 Kč, která se uvede do chodu při jízdě nad 50 km/hod. Její účinnost je ovšem diskutabilní, protože jsou známy případy, kdy vůbec nepomohla. Asi nejlepší radou je být předvídavý a opatrný zvláště po setmění. Podle údajů pojišťoven je nejrizikovějším časem celoročně čas kolem 22. hodiny.

Havarijní pojištění nemusí stačit

Střet se zvěří je do něj sice zahrnut, ale úplně automatické to není. U řady pojišťoven se musíte připojistit a některé mají srážku se zvěří jako volitelnou část havarijního pojištění. Obecně platí, že škoda placená z havarijního pojištění nebývá limitována, resp. horním limitem je aktuální cena poškozeného vozu.

Jak je to u povinného ručení

Stručně lze říci, že cizím vždy, vám když si připlatíte, tedy pokud si k povinnému ručení přikoupíte připojištění srážky se zvěří. Cena se pohybuje od 500 do 2000 korun, ale u některých pojišťoven to možné vůbec není.

Zvířata nejsou zvěř

Pojišťovny někdy zvěř a zvířata rozlišují. Zvěř je divoká, nikým nechovaná, neoznačená. Jedná se o srny, vysokou, divočáky a zajíce a s pojistným plněním nebývají problémy. Ovšem srazíte-li zvíře (pes, ovce, kráva...), které má svého majitele, jenž se měl postarat o to, aby jeho zvíře neběhalo po silnici, ale bylo v ohradě či na zahradě, může vás pojišťovna odkázat na tohoto majitele.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct