Proč je vhodné aktualizovat pojistky?

Pokud si člověk sjedná pojištění a podepíše smlouvu, nechce se již tímto pro něj uzavřenou záležitostí dále zaobírat. Přitom je dobré jednou za čas pojistku aktualizovat, a to hlavně z finančního hlediska.

Proč je vhodné aktualizovat pojistky?

Pokud si člověk sjedná pojištění a podepíše smlouvu, nechce se již tímto pro něj uzavřenou záležitostí dále zaobírat. Přitom je dobré jednou za čas pojistku aktualizovat, a to hlavně z finančního hlediska.

Pokud si člověk sjedná pojištění a podepíše smlouvu, nechce se již tímto pro něj uzavřenou záležitostí dále zaobírat. Přitom je dobré jednou za čas pojistku aktualizovat, a to hlavně z finančního hlediska. V případě škodní události totiž můžete zjistit, že pojistka je uzavřena špatně a nepokryje celou vzniklou škodu. Proto je při uzavírání pojistné smlouvy dobré myslet na to, aby ji bylo možno snadno změnit, zrušit, navýšit nebo snížit.

Kdy pojistku aktualizovat?

Aktualizace pojistky se vyplatí každé dva až čtyři roky. Nejvíce to latí u neživotního pojištění, kterým je kromě jiných pojištění domácnosti. U pojištění nemovitosti je čas na aktualizaci vždy, když dochází k rekonstrukci, přístavbě apd. Sice platíte nízké pojistné, ovšem hodnota nemovitého i movitého majetku se v čase vyvíjí. Také je dobré aktualizovat pojištění odpovědnosti, protože původní limity nemusí odpovídat dnešním potřebám podle nové právní úpravy. U životního pojištění je třeba smlouvu aktualizovat v případě každé změny životní etapy klienta. To se týká narození potomka, sňatku, rozvodu, odchodu dítěte z domova, významného kariérního posunu, nebo třeba změny hypotéky.

Další důvody k aktualizaci pojistky

Samozřejmé by to mělo být v případě, kdy se výrazně změní vaše příjmy, a to jak směrem nahoru, tak směrem dolů. Pojistné by stále mělo řešit situace, kdy bychom se ze zdravotních důvodů ocitli dočasně nebo trvale bez svého původního příjmu. Dalším důvodem je i změna pracovní a zájmové činnosti. To znamená například když se začnete věnovat nějakému rizikovému sportu nebo se v zaměstnání přesunete z administrativní funkce do jiné profese s vyšším rizikem vzniku úrazu.

Změny smluv

V případě životních smluv můžete kdykoliv v průběhu pojištění požádat o změnu pojistníka. Ovšem například u kapitálového pojištění, kdy se zároveň vytváří finanční rezerva na dožití, jsou možnosti velice omezené. Proto si dejte pozor na nastavení pojistky, pokud ji ještě nemáte. Například u povinného ručení je změna možná pouze k výročí smlouvy a na změnu je čas pouze po určitou dobu.