Pojištění domácnosti vs pojištění nemovitosti: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Vloženo: 25.3.2019 | Zobrazeno:192x

Chcete-li mít svou nemovitost chráněnou komplexně, měli byste uzavřít pojistnou smlouvu na nemovitost a také na domácnost. Důvodem je například fakt, že například případy vytopených domácností loni stouply o 11%. Ceny pojistného u pojištění domácnosti se liší podle hodnoty majetku a v běžných případech se pohybují většinou v řádu stokorun ročně. Pojišťovny nabízejí pojištění domácnosti v několika variantách a ta základní kryje škody způsobené živelnou pohromou (vichřice, krupobití, blesk, výbuch apd.) nebo pádem letadla. Řada pojišťoven má v balíčku i pojištění škod způsobených následkem poškozeného vodovodu nebo elektrorozvodů.

Připojištění

Základní variantu lze rozšířit o připojištění proti krádeži vloupáním, odcizení a vandalismu, dále proti povodním a záplavám, zkratu či přepětí elektrického proudu. Samozřejmě platí, že větší množství pojištěných rizik znamená dražší pojištění.

Nejčastější pojistná plnění

Jsou jimi škody vodovodní a způsobené požárem. Největší meziroční nárůst je u škod vodovodních. Příčinou jsou prasklé hadičky u přívodu k umyvadlu, k pračce, myčce nebo u splachovacích toalet. Poškozen bývá jak vlastní byt a jeho zařízení, tak majetek sousedů. Častým problémem bývá tzv. podpojištění, kdy je klient zklamán, jelikož pojistné plnění je vypočítáno z pojistné částky sjednané ve smlouvě a maximálně do její výše.

Kolik stojí pojištění domácnosti

Pojištěnec si musí rozmyslet a spočítat, jakou odhadní cenu vybavení jeho domácnost má. Nesmí opomenout ani součásti bytu či domu, jako například kuchyňskou linku apd. Nejčastějším terčem vloupání bývá elektronika, šperky, u chalup pak zahradní technika, kola či lyže. Pro pojišťovnu je pro stanovení pojistného důležitá i míra zabezpečení vstupu do nemovitosti, ale také lokalita (povodňová oblast, odlehlé místo, region s vysokou kriminalitou).

 

Zapamatujte si:

  • pojištění nemovitostí kryje škody na nemovitosti jako celku (dveře, okna, podlahy, stropy, stěny a objekty na pozemku domu, jako je garáž, bazén, plot apd.

  • pojištění domácnosti kryje věcné škody z poškození či odcizení věcí, které jsou součástí domácnosti a jsou ve vlastnictví majitele či obyvatel domácnosti.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct