Má větší smysl se pojistit proti vodě nebo ohni?

Pro oba živly je příznačná lidová moudrost, že jsou dobrými sluhy, ale zlými pány. Pokud se někoho zeptáte, zda se bojí více zničení svého obydlí ohněm nebo vodou, většina odpoví, že větší strach má z ohně.

Má větší smysl se pojistit proti vodě nebo ohni?

Pro oba živly je příznačná lidová moudrost, že jsou dobrými sluhy, ale zlými pány. Pokud se někoho zeptáte, zda se bojí více zničení svého obydlí ohněm nebo vodou, většina odpoví, že větší strach má z ohně.

Pro oba živly je příznačná lidová moudrost, že jsou dobrými sluhy, ale zlými pány. Pokud se někoho zeptáte, zda se bojí více zničení svého obydlí ohněm nebo vodou, většina odpoví, že větší strach má z ohně. Z povodně nebo zatopení nemá většina lidí snad ani strach, přitom skutečnost je poněkud jiná.

Jak je to v praxi

Pojišťovny potvrzují, že voda bývá příčinou pojistných událostí daleko častěji. Podle odborníků na pojištění je skutečně největším rizikem pro domácnost závada, opotřebení nebo nefunkčnost například vodovodního potrubí. Pokud vám praskne trubka na záchodě, u kuchyňského dřezu, u pračky, u myčky nebo u vany ve chvíli vaší nepřítomnosti, je o škodu postaráno. Na vytékající vodu vás obvykle upozorní rozezlený soused, do jehož bytu se voda prosákla. Statisticky jsou daleko menšími pohromami vichřice, krupobití, záplavy, povodně nebo zloději. V případě požáru výbuchu nebo úderu blesku mohou být následky stejně destruktivní nebo i horší. Pouze nejsou tak časté.

Čtvrtinu škod má na svědomí voda

Vodní živel bývá v ČR nejčastější příčinou pojistných událostí. V loňském roce byla průměrná škoda vyšší než v roce předchozím o 11% a činila v průměru 26 tisíc Kč. Pokud si sjednáváte pojištění domácnosti, měli byste si dát pozor, před čím jste vlastně pojištěni a co je třeba ještě připojistit.

Limity plnění

Doporučuje se mít také určenou solidní částku za řádění živlů, tedy správně nastavené limity. Lidé ovšem dělají pravý opak a zajímá je hlavně cena, takže kvůli výši pojistného se snaží limity spíše snižovat. Pak mohou kvůli ušetřeným stokorunám přijít při pohromě i o statisíce, protože jim pojišťovna nevyplatí to, co si představovali.

Proč nám jde voda naproti?

Podle průzkumů byly dvě třetiny lidí vytopeny vodou z koupelny a čtvrtina vodou z kuchyně. Většinou je příčinou vada či opotřebení materiálu, nejčastěji hadic přítoku a odtoku vody. Proto je na místě pravidelná kontrola, nejlépe jednou za rok instalatérem. Na kvalitě materiálu by se nemělo šetřit. Nejlevnější stojí kolem stovky, ale vydrží maximálně pět let. Nerezové stojí kolem pěti set, ale budete v klidu.