Úprava pojistné smlouvy na byt či dům, jak na ni?

Mnoho majitelů bytů, rekreačních chalup či jiných nemovitostí má v pojistných smlouvách pojistnou částku sjednanou při pořízení této reality. V případě velké škody jsou pak překvapeni, že jim pojišťovna vyplatí méně, než je skutečné škoda.

Úprava pojistné smlouvy na byt či dům, jak na ni?

Mnoho majitelů bytů, rekreačních chalup či jiných nemovitostí má v pojistných smlouvách pojistnou částku sjednanou při pořízení této reality. V případě velké škody jsou pak překvapeni, že jim pojišťovna vyplatí méně, než je skutečné škoda.

Mnoho majitelů bytů, rekreačních chalup či jiných nemovitostí má v pojistných smlouvách pojistnou částku sjednanou při pořízení této reality. V případě velké škody jsou pak překvapeni, že jim pojišťovna vyplatí méně, než je skutečné škoda. Pokud nebyla smlouva upravena třeba v posledních deseti letech, je jisté, že nemovitost je podpojištěna, a to většinou až o třetinu pojistné částky. Předejít tomu lze úpravou, resp. aktualizací pojistné smlouvy. Úprava není vázána žádným výročím smlouvy ani výpovědní dobou, stačí se spojit s pojišťovnou nebo s jejím zprostředkovatelem.

Co tedy dělat?

Již při uzavírání nebo pak při úpravě pojistné smlouvy se zaměřte na výši sjednávané pojistné částky, na podmínky jejího plnění, na krytí rizik a na výluky. Výši pojistného se nesnažte snižovat tím, že svou nemovitost podpojistíte tím, že záměrně uvedete její nižší hodnotu. Stejně důležité je průběžně smlouvu aktualizovat s ohledem na ekonomický vývoj a vlastní investice do majetku. Důvodem k aktualizování smlouvy je i raketový růst cen nemovitostí včetně pozemků, růst cen stavebních materiálů, příslušenství k domu, ale i stavebních prací, dopravy a energií. Chcete-li změnit pouze pojistnou částku, můžete jednoduše poslat žádost o její změnu. U starších smluv může být ovšem i další problém, a sice nedostačující rozsah pojistného krytí.

Stanovení ceny

Při zakládání nové smlouvy i při úpravě musíte ve spolupráci s pojišťovnou stanovit cenu pojišťované nemovitosti. Přitom se vychází z parametrů, jako je lokalita, stáří, zastavěná plocha, počet podlaží, typ střechy, sklep, dopravní infrasktruktura, občanská vybavenost, dostupnost institucí apod. Systém navrhne částku pojištění, proto je důležité sdělit pravdivé informace.

Co je indexace?

Je to postupné navýšení pojistné částky o inflaci. Indexací se zvyšuje pojistná částka, takže majetek je lépe chráněn pro případ pojistné události. Obecně se doporučuje aktualizovat smlouvu každé tři roky s výjimkou smluv, které pracují právě s automatickou indexací.

Jak smlouvu ukončit

Smlouva na pojištění nemovitosti či domácnosti se ukončuje ke konci pojistného období. Výpověď musí být doručena písemně minimálně šest týdnů před výročím pojistné smlouvy. Pojištěnci mají právo vypovědět smlouvu do 2 měsíců od jejího uzavření. Přeplatek se vrací na uvedený bankovní účet nebo poštovní poukázkou.