Havárie s vozem v zahraničí, jak postupovat?

Každá dopravní nehoda je pro jejího účastníka velkou nepříjemností. Daleko větší starosti mohou pro řidiče nastat při nehodě v cizině, jelikož tam neplatí stejné pojistné podmínky jako u nás.

Havárie s vozem v zahraničí, jak postupovat?

Každá dopravní nehoda je pro jejího účastníka velkou nepříjemností. Daleko větší starosti mohou pro řidiče nastat při nehodě v cizině, jelikož tam neplatí stejné pojistné podmínky jako u nás.

Každá dopravní nehoda je pro jejího účastníka velkou nepříjemností. Daleko větší starosti mohou pro řidiče nastat při nehodě v cizině, jelikož tam neplatí stejné pojistné podmínky jako u nás. Postupuje se podle legislativy státu, kde k nehodě došlo. A tak se může stát, že i když nebudete viníkem, škodu zaplatíte. Z našeho pohledu je to zvláštní, protože nehoda, kterou nezaviníte, by měla být hrazena z povinného ručení. V cizině se může stát, že zaplatíte vy a o peníze se budete muset soudit. Jak se podobným nepříjemnostem vyhnout?

Postup při nehodě v cizině

Ze všeho nejdříve se rychle ujistěte, zda nedošlo ve vašem voze ani v jiném ke zranění lidí. Pokud ano, volejte okamžitě záchrannou službu a sami se snažte poskytnout první pomoc. Místo nehody označte výstražným trojúhelníkem a volejte svou asistenční službu, která funguje nonstop. Povinnost volat policii je v každé zemi odlišná. Pokud policie přijede, sepíše protokol, který musíte podepsat jen když textu rozumíte. Nejste-li si jisti, napište do protokolu česky, že nerozumíte a doplňte vlastní verzi nehody.

Další nezbytnosti

Jedná-li se o nehodu způsobenou protistranou, musíte mít od ní foto řidičského průkazu (nejlépe telefonem) a zelené karty (doklad o pojištění). Vyplatí se vyfotit si i místo nehody z různých úhlů a samozřejmě škodu na svém vozidle. Poté musíte vyplnit tzv. evropský záznam o dopravní nehodě, který byste měli mít u sebe, nebo vám ho poskytne policie. Jeho výhodou je, že je přeložen do všech evropských jazyků. Nezapomeňte také na svědky, které požádejte o nějaký průkaz totožnosti a o telefonní spojení.

Nehodu oznamte své pojišťovně

Vy i viník nehodu jste povinni ji ohlásit neprodleně své pojišťovně. Jenže v cizině je třeba počítat, že likvidace škody se potáhne v řádu měsíců. Někteří lidé s havarijním pojištěním to nevydrží a použijí ho na úhradu škody i přes ztrátu bonusu. Chcete-li, aby škoda byla hrazena z pojistky viníka, musíte s obrátit na jeho pojišťovnu. Také existuje kancelář pojistitelů, která má zastoupení v každém evropském státě. Na tu se můžete obrátit a zjistit, zda má viníkova pojišťovna zastoupení v ČR. Na domácí půdě se vše bude vyřizovat rychleji.