Víte, jak na pojištění dítěte?

Není ničím neobvyklým, že maminkám již v porodnici pojišťovací poradce nabídne výhodnou pojistku pro jejich miminko. Podle odborníků je to přehnané a novopečení rodiče by měli především myslet na to, zda oni sami mají sjednané pojištění.

Víte, jak na pojištění dítěte?

Není ničím neobvyklým, že maminkám již v porodnici pojišťovací poradce nabídne výhodnou pojistku pro jejich miminko. Podle odborníků je to přehnané a novopečení rodiče by měli především myslet na to, zda oni sami mají sjednané pojištění.

Není ničím neobvyklým, že maminkám již v porodnici pojišťovací poradce nabídne výhodnou pojistku pro jejich miminko. Podle odborníků je to přehnané a novopečení rodiče by měli především myslet na to, zda oni sami mají sjednané pojištění. Jejich odpovědnost totiž výrazně roste, neboť se stávají živiteli. Dítě by mělo být zabezpečeno i v situacích, kdy jeho rodiče postihne úraz, vážná nemoc apd.

Jaká rizika je dobré pokrýt?

Obecně by to měla být ta, která mají trvalý či dlouhodobý vliv na kvalitu života dítěte. Především se jedná o riziko vážného úrazu s následky, jimž bude potomek čelit trvale nebo třeba po dlouhá léta. Ze statistik vyplývá, že finanční budoucnost dětí ohrožují především vážné nemoci, jako je například dětská cukrovka, celiakie, leukémie, rakovina či srdeční choroby. Mladí lidé do 19 let pobírají v Česku cca 2100 invalidních důchodů, z toho pouze 1% je z důvodu úrazu.

Dělení rizik

Pojišťovny dělí rizika na závažná s dlouhodobým nebo trvalým dopadem (úraz), dlouhodobější s přechodným dopadem (závažná onemocnění) a na méně významná s krátkodobým dopadem (hospitalizace, léčení běžného úrazu).

Nejzávažnější rizika by měla být pojištěna po celé dětství a dospívání s dostatečně vysokými pojistnými částkami. Ostatní lze průběžně upravovat podle věku, zaměření, životních etap a aktivit.

Výše pojistného

Při nastavení výše pojistné částky je třeba zvážit všechny události, které pro dítě budou představovat velmi závažný nebo chorobný zdravotní handicap. Pokud dítě onemocní, pomáhá rodičům stát, ale jen do určité míry. Například tzv. ošetřovné dětí mladších 16 let vyplácí jen 9 dnů a nárok mají pouze zaměstnanci, nikoliv živnostníci. Proto se doporučuje nastavit pojistnou částku alespoň v řádu půl milionu Kč a více. Chcete-li se pojistit denní dávky za dobu hospitalizace, doporučuje se částka v řádu několika stokorun.

Vyplatí se s pojištěním i spořit?

Takové pojistky bývají nakonec mnohem dražší, než kdyby rodiče dítěti sjednali některý z klasických spořících produktů. Navíc často dostatečně nekryjí závažná rizika. Dětské pojištění by ideálně mělo být bez nákladné investiční složky.

Pojistit dítě lze i v rámci rodiny

Máte-li sjednáno společné rodinné pojištění s dostatečným krytím pro všechny fatální události v rodině, můžete v jeho rámci pokrýt i rizika dětí, aniž byste museli sjednávat extra pojištění pro dítě.