Zelená karta může být nově černobílá a vytisknete ji doma

Vloženo: 1.7.2020 | Zobrazeno:603x

Zelená karta je mezinárodně uznávaný dokument o platnosti povinného ručení, který s platností od 01. 07. 2020 mění svou barvu na „černobílou“. Vychází to z mezinárodní evropské shody; o tomto kroku spekuluje už řadu let. Řidiči tak nebudou muset čekat na zaslání od pojišťovny, nebo si ji vyzvedávat osobně – zelená karta postačí doma vytištěná na bílém papíře. Neznamená to ovšem okamžité zrušení zeleného podkladu, ten je platný ještě dva roky, během nichž budou v oběhu obě barevné varianty. 

Důvodem pro změnu barvy je modernizace, respektive zvýšení pohodlí zákazníků i pojišťoven a odstranění některých byrokratických kroků. Řidičům odpadá rovněž čekání na novou kartu v případě, že ji ztratí nebo přechází k nové pojišťovně. Ty je už dnes zasílají e-mailem v podobě PDF a lze je vytisknout doma na obyčejný kancelářský papír. Černobílá zelená karta je pouze jednostranná, zadní strana není. 

Info: Zelenou kartu můžete mít od 01. 07. 2020 ve dvou podobách. Buď "postaru" zelenou, nebo nově vytištěnou na bílém papíře. Obě varianty budou akceptované u nás i v zahraničí. Jinak barevné podklady raději nepoužívejte, ani jako provokaci policistů. 

Změnu barvy zelené karty urychlila koronakrize

Řada řidičů, pojišťoven i Asociace českých pojistitelů apelovala na zrušení zelené barvy už delší dobu – až koronavirová krize však dala věci do pohybu. Pobočky byly uzavřeny a jediný kontakt tak probíhal na dálku, což vedlo k akceptaci dokladu o povinném ručení i v černobílé barvě, aby si ho mohli řidiči tisknout sami, kdykoliv, kdekoliv, a klidně i opakovaně v případě, že kartu ztratí, nebo chtějí mít jednu ponechanou ve voze jako záložní. 

O změnách informovala Česká kancelář pojistitelů a uvedla, že budou v následujících dvou letech akceptovány karty v zelené i bílé barvě. Některé pojišťovny totiž mají stále zásoby zelených dokumentů, na které mohou tisknout až do 30. června 2021. Tyto doklady mají standardně platnost 1 roku, poté je potřeba vystavit nový s prodlouženým datem. 

Několik členských zemí EU se rozhodlo, že si zelené karty u tuzemských registrovaných vozidel ponechá. Při jejich návštěvě by však neměl být problém ani s bílou, respektive černobílou variantou „zelené“ karty. Stále se bude jednat o mezinárodní dokument potvrzující platnost povinného ručení, který akceptuje státní policie i další bezpečnostní složky a úřady. Jednoho dne snad odpadne i nutnost vozit s sebou papír a postačí pouze elektronická podoba, třeba v telefonu.

Co je zelená karta a k čemu slouží

Zelená karta je mezinárodně uznávaný dokument, který potvrzuje platnost povinného ručení u daného vozidla. Běžně je vyžadován státní policií při silniční kontrole, nebo jste-li účastníky dopravní nehody. Povinnost vozit s sebou zelenou kartu vychází ze zákona č. 168/1999 Sb., ve znění zákona č. 137/2008 Sb. Čl. II). Pokud ji nepředložíte, ačkoliv je povinné ručení platné, můžete dostat pokutu 1 500 - 3 000 Kč.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

#059 Vrácení pojistného při zrušení povinného ručení

Kolik mne bude vráceno s pojistné smlouvy na povinné ručení vozidla ,když jsem zaplatil na nové období částku 3801,-kč a 11.2.2019 jsem smlouvu ukončil z důvodu zániku vozidla? Tedy nové období trvalo pouze tři měsíce.

#030 Kde všude je platné povinné ručení?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde všude je platné povinné ručení?

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct