Nejčastější mýty o životním pojištění

Životní pojištění Češi příliš nevyužívají, z největší části proto, že o něm panuje řada mýtů.

Nejčastější mýty o životním pojištění

Životní pojištění Češi příliš nevyužívají, z největší části proto, že o něm panuje řada mýtů.

Životní pojištění Češi příliš nevyužívají, z největší části proto, že o něm panuje řada mýtů.

 

Mýtus č. 1: Staršího člověka nikdo nepojistí

Pravdou je, že pojišťovny pojišťují i lidi v důchodovém věku, ovšem pojistné bývá většinou dražší kvůli věku a horšímu zdravotnímu stavu. Pojištění také neplatí na již diagnostikované nemoci.

 

Mýtus č. 2 : Hlavně pojistím své dítě, které pořád někde lítá a úraz mu hrozí víc než mně

Důležitější je pojistit hlavně živitele rodiny, na jehož příjmu je rodina závislá a teprve pak pojistit dítě. Životní pojištění má krýt hlavně příjem do rodinného rozpočtu. Pojištění dítěte oceníte, když kvůli péči o něj v případě jeho úrazu či nemoci, zůstanete doma a budete mít nižší příjem.

 

Mýtus č. 3: Když jsem prodělal vážnou nemoc, nikdo mě nepojistí

Pojišťovny nevyplácejí peníze za již diagnostikované nemoci, ale mohou s vámi na tuto nemoc sjednat takzvanou výluku. Znamená to, že pak budete pojištěni pro všechny ostatní nemoci, co si domluvíte, kromě důsledků vaší konkrétní choroby.

 

Mýtus č. 4: Pro případ invalidity je důležité se pojistit hlavně z důvodu úrazu

Pro někoho může být překvapením zjištění, že 96 % případů invalidity je způsobeno nemocemi a jen 4 % lidí jsou invalidní následkem úrazu. Proto je dobré pojištění invalidity sjednat z obou těchto důvodů.

 

Mýtus č. 5: Platím si životní pojištění, nikdy se mi nic nestalo a nic jsem tedy nedostal. Připadá mi to jako vyhazování peněz oknem

Smyslem a cílem životního pojištění není získat peníze za pojistné nazpět, ale finanční jistota pro případ nahodilé události, která může potkat každého člověka. Průměrná doba léčení z vážného úrazu nebo nemoci je podle statistik 17 měsíců a mnohdy se léčení protáhne na několik roků. V případě invalidity se schopnost vydělávat peníze už nikdy nevrátí na stejnou úroveň a invalidní důchod ani zdaleka nenahradí obvyklý příjem. Pokud si sjednáte životní pojištění, budete mít jistotu, že ani v takovém případě nezůstanete s rodinou bez prostředků.

 

Mýtus č. 6: Dobré je často pojistky měnit, protože nová je lepší a ještě ušetřím

Předčasné ukončení životního pojištění je vždy nevýhodné. V prvních letech pojištění platíte vstupní náklady, které u nové pojistky zaplatíte znovu. Navíc bývá nová pojistka stejného rozsahu většinou dražší kvůli vašemu vyššímu věku.