Co nového vás čeká v povinném ručení od roku 2024?

Rychlý přehled toho, co se chystá v oblasti povinného ručeno od roku 2024

Co nového vás čeká v povinném ručení od roku 2024?

Rychlý přehled toho, co se chystá v oblasti povinného ručeno od roku 2024

Rychlý přehled toho, co se chystá v oblasti povinného ručení a jaké to bude mít dopady pro vás, milé řidiče. Sledujeme legislativu a chceme vám poskytnout jen ty nejaktualnější informace.

Zvýšení limitu – více jistoty pro vás

Od 23. 12. 2023 se můžete těšit na zvýšení minimálního limitu povinného ručení z 35/35 mil. na 50/50 mil. A nebojte se, nemusíte za tím nikam běhat. Všechno za vás zařídí vaše pojišťovna automaticky.

Rozšíření povinného ručení – více vozidel pod křídly

Elektrokoloběžky, segwaye a další mechanicky poháněná vozidla s vyšší rychlostí než 25 km/h nebo 14 km/h v případě hmotnosti větší než 25 kg? Ano, tyto vozy už budou také potřebovat povinné ručení. Ovšem elektrokola a invalidní vozíky zůstávají mimo tuto novinku.

Kdo sjednává ručení? Provozovatel!

Mění se pravidla hry. Povinnost sjednat ručení přechází pouze na provozovatele. Pokud si tedy auto např. půjčíte, pojištění je na provozovateli, ne na vás.

Moderní řidič = digitální řidič

Od 1. 1. 2024 stačí na silnicích mobil. Zelenou kartu, řidičský průkaz, dokonce i osvědčení o registraci vozidla můžete mít v digitální podobě. Postačí pouze občanský průkaz. Ale v zahraničí stále pamatujte na tištěnou verzi a fyzické doklady.

Technický průkaz se stěhuje do online

Od roku 2024 budou informace z technického průkazu dostupné elektronicky. A osvědčení o registraci vozidla dostane nový kabát a více informací.

Mladí za volantem

Mladí řidiči, pozor! Již od 17 let budete moci řídit auto. Stačí projít klasickým výcvikem a mít vedle sebe zkušeného řidiče, který vás provede začátky na silnici.

Výklad zákonů

Pro detailní pohled do legislativy můžete nahlédnout do následujících zákonů. Stávající zákon o povinném ručení je č. 168/1999 Sb. a aktuálně probíhající změny očekáváme od 23. 12. 2023. Další informace najdete v zákoně č. 56/2001 Sb. a občanském zákoníku č. 89/2012 Sb.