Co dělat, když nemáte cestovní pojištění?

Vloženo: 15.1.2018 | Zobrazeno:130x

Cestovní pojištění opravdu není zbytečnost. Nemoc nebo úraz v cizí zemi vás může přijít pěkně draho. Pokud k tomu již dojde, je na sjednání samozřejmě pozdě. Co v takovém případě dělat?

Platební karta

Některé banky nabízejí cestovní pojištění automaticky k vydané platební kartě. Proto si ji zkontrolujte, protože můžete mít sjednané cestovní pojištění, aniž byste o tom věděli. V některých případech se limity na pojištění léčebných výloh vztahují i na členy rodiny, pokud cestujete společně. Další banky toto pojištění nabízejí jako volitelně dokoupitelné, takže jste si třeba již v minulosti cestovní pojištění sjednali a pak jste je už nezrušili.

Některé banky účtují poplatek za cestovní pojištění ročně. Zaplatíte si jej tedy v rámci zahraniční cesty začátkem roku, ale platí vám po celý rok.

Jste na území EU

Pokud víte, že cestovní pojištění u platební karty nemáte, nezbývá než se poohlédnout po jiné záchraně. Každý český pojištěnec vlastní Evropský průkaz zdravotního pojištění, což je malá modrá kartička (EHIC), kterou byste měli mít vždy u sebe. Pak máte nárok na nezbytnou péči v rámci:

  • území Evropské unie

  • Norska

  • Lichtenštejnska

  • Islandu

  • Švýcarska

Nezbytná péče je taková, kterou člověk potřebuje během svého pobytu mimo ČR. Jako držitel EHICu jste v postavení místního pojištěnce a ve zdravotnických zařízeních napojených na veřejný systém budete ošetřeni za stejných podmínek.

Jste ve vybraných zemích

Budete-li potřebovat nutnou zdravotní péči ve vybraných státech, se kterými má ČR uzavřeny bilaterální smlouvy o poskytování péče, máte nárok alespoň na neodkladnou péči. Jedná se o Srbsko, Černou Horu a Turecko. Pro cesty do Č.Hory a Turecka je třeba si u své zdravotní pojišťovny vyžádat speciální formulář.

Nejhorší případ

V jiných částech světa si musíte péči zaplatit sami v plné výši. Po návratu do ČR požádáte svou zdravotní pojišťovnu o úhradu nákladů, které jste v souvislosti s lékařským ošetřením museli zaplatit. Zdravotní pojišťovna vám však může zaplatit jen náklady na neodkladnou péči a jen ve výši, v jaké by tato péče stála v ČR.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct