Pojištění proti vandalismu má smysl

Vloženo: 19.1.2018 | Zobrazeno:386x

Zničená fasáda nebo posprejované auto není dnes nic neobvyklého. Proto se vyplatí pojištění vandalství a sprejerství, které tyto škody kryje. Někdy se totiž škody jako je například poničený plot či fasáda, u vozidla zase ulomené zrcátko či posprejovaná karoserie, může vyšplhat do desetitisíců.

Někde součástí pojištění, jinde volitelně v balíčku

Pojištění kryjící vandalismus a sprejerství pro případ poškození nemovitosti a auta neexistuje zároveň. Při pojištění nemovitosti se musíte ptát na pojištění staveb, majetku, rodinných domů či budov. U automobilů je riziko buď kryto v rámci připojištění k povinnému ručení, nebo v rámci havarijního pojištění.

Co je v pojištění kryto?

Pojištění nemovitosti se vztahuje i na garáž, septik, ohradní zdi, doplňkové stavby, plot, skleník, studnu, bazén atd. Obecně ty součásti, které jsou umístěné na vašem pozemku a jsou s ním v jednotném funkčním celku. Skládá-li se váš pozemek z více pozemků, musí být řádně zaneseny v katastru nemovitostí, souvisle na sebe navazovaly a byly oploceny dohromady jako jeden celek.

U pojištění vozidel jsou kryta ta rizika, kterých se vandal v rámci úmyslného jednání dopustí na vašem vozidle (ulomená zrcátka, rozbité světlomety, posprejování atd.)

V každém případě musíte prokázat, že ke škodě došlo úmyslně cizím zaviněním, což lze jen s Policií ČR, kterou tedy musíte nejprve kontaktovat.

Spoluúčast

Nebývá to vždy a u všech pojišťoven. U pojištění vozidel může být dokonce výše spoluúčasti odvislá od toho, zda necháte vůz opravit ve smluvním servisu, či nikoliv. Když ano, je spoluúčast fixní dle smlouvy, když ne, zvyšuje se třeba na 25% z pojistné ceny.

Výluky

Někdy ani nestačí prokázat, že šlo o úmyslný čin vandalství. Nesmí se ho totiž dopustit na vašem majetku osoba vám blízká nebo žijící s vámi ve společné domácnosti.

Jiné je to u automobilu. Pokud například manžel po žárlivé scéně poničí karoserii golfovou holí, mohou pojišťovnu takovou škodu krýt například z havarijního pojištění a opravu vám zaplatí. Následně ji však budou regresně vymáhat po tom, kdo ji způsobil.


Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct