Pojištění domu zvenku i zevnitř

Vloženo: 25.2.2018 | Zobrazeno:261x

Staré moudro tvrdí, že nikdo není prorokem. Platí to i pro případ nejrůznějších katastrof a následných škod, na které se lze ovšem alespoň pojistit. Někdy se vyplatí zkombinovat více pojištění, aby člověk byl opravdu krytý před vším. Na českém pojistném trhu lze najít různé varianty pojištění.

Pojištění nemovitosti

Toto pojištění se může skrývat pod různými názvy, a to jako pojištění rodinných domů, staveb, budov apd. Takto lze pojistit stavbu jako takovou. Některé pojišťovny umožňují připojistit bezplatně i vedlejší stavbu, pokud je její hodnota do určitého procenta vzhledem k hodnotě pojišťované nemovitosti (např. do 10%). Některé pojišťovny zahrnují do pojištění nemovitosti i poničení fasády ptáky a hmyzem nebo dokonce i poničení kůry stromů a keřů na zahradě. Součástí může být také pojištění pro případ prasklého vodovodního potrubí, které způsobí škody. Pojišťovny pak zradí výdaje za ztrátu vody. Někde se také pojištění vztahuje na vybavení domácnosti, věcí ve sklepě a v garáži. To vše je ovšem nutné si prověřit ještě před podpisem smlouvy.

Pojištění bytu

Kryje hlavně škody vzniklé na stavebních součástech bytu a jsou způsobeny živelní událostí, vodovodní havárií, odcizením nebo vandalismem. Vztahuje se na okna, dveře, obklady, podlahy a ostatní stavební součásti. U některých pojišťoven zahrnují i nebytové prostory, sklepy, garáže, kolárny a společné části domu. Vyřizování krádeží v těchto prostorách však bývá složitější.

Pojištění domácnosti

Sjednává se na vybavení a věci do bytu nakoupené. Vztahuje se na škody způsobené živelní událostí, povodněmi, záplavami apd., ale může obsahovat i rizika přepětí, zničení elektrospotřebičů, krádeže z auta atd. Jste-li vlastníkem nemovitosti, vyplatí se zkombinovat více pojištění. Pro komplexně ochráněný byt či dům je třeba zkombinovat pojištění stavby a pojištění domácnosti.

Pozor na výluky

Mezi ty naprosto standardní patří, že pojišťovny neplní, když jste si škodu způsobili sami, když škoda vznikla v důsledku válečné události nebo teroristického útoku atd. Problémem bývá i situace, kdy škoda vznikla v důsledku vady, kterou měla nemovitost již před sjednáním pojištění.

V případě povodní a záplav bývá uvedena čekací doba, kdy pojištění začíná platit např. až 10 dnů po jeho sjednání. Kdyby tedy záplava přišla dříve, máte smůlu. U přepětí zase musí být prokázáno zaznamenání bouřkové činnosti. Krytí rizika prasknutí vodovodního potrubí bývá podmíněno tím, že vaše potrubí není zrezavělé nebo nadměrně opotřebované. Jinými slovy – pojištění vás chrání před náhodnými událostmi, ale nezbavuje vás povinnosti řádně pečovat o svůj majetek a předcházet tak škodám.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct