Sloučení Monety a Air Bank

Novinkou ve finančních službách je spojení dvou známých bank, Monety Money Bank a Air Bank.

Sloučení Monety a Air Bank

Novinkou ve finančních službách je spojení dvou známých bank, Monety Money Bank a Air Bank.

Nápad spojit dvě velké banky, který se zrodil před více než 3 lety, se nyní uskutečňuje.   

Moneta Money Bank se spojí s Air Bank!

Akcionáři Moneta Money Bank odsouhlasili spojení (akvizici) s bankovní částí PPF a přijetí jejich způsobu financování. Do PPF skupiny patří i zmiňovaná Air Bank, dále český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). 

PPF (První privatizační fond) je mezinárodní investiční skupina založená v roce 1991 v České republice Petrem Kellnerem. Hlavním cílem této velké společnosti je zhodnocování firem prostřednictvím investic do inovací, kvalitního managementu či nových technologií. Dnes PPF podniká ve 25 zemích v Evropě, Severní Americe a Asii. 

Tímto spojením vznikne 3. největší banka v České republice s téměř 2,5 miliony klienty.

Při určování velikosti bank podle počtu klientů toto nové spojení sice nedosáhne na první dvě místa, která zůstanou České spořitelně a ČSOB, ale i tak to přinese řadu výhod.

Na valné hromadě akcionáři Monety schválili také financování transakce, tedy navýšení základního kapitálu banky pro úpis nových akcií. Znamená to, že skupina PPF poskytne Monetě 100 % akcií Air Bank za kupní cenu 25,90 miliard korun, což je pro Monetu velká podpora.   

Termín vzniku této 3. největší banky v ČR není zatím znám. Záleží na rozhodnutí následujících tří úřadů:

  • České národní banky (ČNB)
  • Národní banky Slovenska
  • Evropské komisi

Důvody, které přispěli k odsouhlasení této akvizice a výhody plynoucí ze spolupráce 


Atraktivnější nabídka v rámci financování  

Atraktivnější nabídka se týká způsobu úpisu akcií. V různých dřívějších projednáních měla pouze skupina PPF předkupní právo na nově vydané akcie, jimiž se poté má financovat 80 % obchodu. Nyní je schválen dvoukolový úpis. V prvním kole budou všem akcionářům nabídnuty akcie za emisní kurz 82 korun za akcii, přičemž každé dvě stávající akcie Monety umožní jejich vlastníkovi upsat 1 novou. V případném druhém kole (pokud po prvním kolem zůstanou některé akcie neupsané) budou všichni akcionáři upisovat akcie za emisní kurz 90 korun a zároveň se PPF zavázala upsat ve druhém kole všechny nové akcie. 

Více poboček i služeb

Obě banky budou nadále působit samostatně, což pro jejich klienty nebude znamenat tolik změn. Výhodou ale bude, že klienti obou bank tímto spojením získají možnost využívání více poboček a bankomatů, což bude určitě příjemné v řadě situací. Pro představu Air Bank má v současnosti přes 30 poboček a necelých 400 bankomatů a spojením by mohla dosáhnout téměř 200 poboček a více než 900 bankomatů. 

Mix různých klientů

Každá z bank má jinou cílovou skupinu svých klientů, liší se podle demografických ukazatelů či geografické působnosti. Zákazníky Monety Money Bank tvoří z větší části drobní podnikatelé a banka působí zejména v menších městech a obcích. Zatímco Air Bank má výrazně mladší klienty a zákazníci jsou převážně obyvatelé velkých měst. Spojením bank by si Moneta mohla polepšit a získat tak mladší zákazníky a podnikatele.

Spojování firem a společností v oblasti financí je v dnešní době poměrně běžné. Již předloni se Moneta spojila s Wüstenrot, kdy tak získala stavební spořitelnu a hypoteční banku. Loni Raiffeisenbank koupila Equa bank a zároveň převzala část ING Bank.

Je velmi pravděpodobné, že i do budoucna můžeme očekávat podobná spojení.