Hypotéky prudce zdražují

Inflace dopadná na hypotéky, úroková sazba vrostla absolutně nejrychleji za celou historii, zvedají se i měsíční splátky.

Hypotéky prudce zdražují

Inflace dopadná na hypotéky, úroková sazba vrostla absolutně nejrychleji za celou historii, zvedají se i měsíční splátky.

V současnosti se potýkáme s „dobou zdražování“, která samozřejmě dopadá na každého jedince a ovlivňuje tak jeho život. V České republice panuje boj s inflací, ceny rostou a snižuje se kupní síla peněz. Rostou například ceny elektrických energií, potravin či stavebních materiálů.

 

S tím souvisí chování finančních institucí, bank či pojišťoven. Tyto instituce musí brát v potaz inflaci a rychle na ni reagovat například změnami úrokových sazeb, velikostí poskytovaných finančních prostředků či nabídkou poskytovaných služeb.

 

Jak jsou na tom hypotéky?

Celá situace velice negativně působí na poskytování hypoték (úvěry na bydlení). Ty neustále zdražují, měsíční splátky úvěru rostou i o tisíce.

 

„Průměrná úroková sazba u hypoték v prosinci stoupla absolutně nejrychleji za celou historii.“

 

Úroková sazba

Finanční experti podle odhadli průměrnou úrokovou sazbu hypoték na 2,99 % p. a. Nyní se nabízené úrokové sazby hypoték pohybují až za hranicí 4 % p. a. Očekává se, že se poklesu úrokových sazeb jen tak nedočkáme a mohou se vyšplhat i k 5 %.

Objemy poskytnutých hypoték

I přesto, že pozvolna opadal zájem o hypotéky, se celkový objem poskytnutých hypoték bankami za celý rok 2021 dokázal vyšplhat až k hodnotě 430 miliard korun. Doposud prvenství držel rok 2020, kdy banky poskytly hypotéky za 254 miliard korun. Hypoteční trh tak vzrostl o neskutečných 70 %. V roce 2022 se počítá s propadem objemu minimálně o pětinu.

Měsíční splátky

S nárůstem úrokových sazeb souvisí i vyšší měsíční splátky. Experti tvrdí, že pokud se v letošním roce dostane úroková sazba k hranici 5 %, bude u průměrné velikosti hypotéky nárůst měsíční splátky o 3 až 4 tisíce korun.

 

Je to nelehká doba pro všechny, ať už se jedná o jakýkoliv obor, situaci, činnost,…
Nezbývá než doufat v lepší časy.