#055 Hmotná odpovědnost pro řidiče

Vloženo: 19.10.2018 | Zobrazeno:2255x

Dobrý den, právě jsme pořídili nový nákladní automobil, potřebujeme vědět, zda řidič musí mít hmotnou odpovědnost a co je předmětem hmotné odpovědnosti? A musí mít nějakou svou pojistku? Děkuji

Dobrá den,
Zaměstnanec běžně odpovídá zaměstnavateli do výše 4,5 násobky hrubé měsíční mzdy. Pokud však má zaměstnanec podepsanou dohodu o hmotné odpovědnosti, odpovídá za ztrátu na svěřených hodnotách do plné výše. Za co odpovídá se určí v té dohodě.
Zásadní rozdíl, pokud podepíše zaměstnanec hmotnou odpovědnost, tak v případě škody on musí prokázat, že za to nemůže - např. mu peníze ukradli ze zamčeného auta a je o tom policejní protokol. V případě odpovědnosti zaměstnance naopak zaměstnavatel prokazuje, kdo mu způsobil škodu a jak.
Praxe je obvykle taková, že zaměstnavatel má pojištěné vozidlo havarijním pojištěním a náklad je pojištěný pojištěním odpovědnosti dopravce nebo pojištěním přepravovaného nákladu, pokud to není dopravce. Zaměstnanec má pojištění odpovědnodnosti zaměstnance - to mu platí případné spoluúčasti a jiné škody.
Hmotná odpovědnost je potom třeba na peníze, pokud vybírá dobírky a je to pojištěné v rámci odpovědnosti zaměstnance.

Richard Fila, Ing.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Další v kategorii:


NOVINKY

PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct