#057 Škoda na oplocení způsobená řidičem

Vloženo: 4.2.2019 | Zobrazeno:628x

dobrý den, náš řidič způsobil škodu ne na nákladu, ale na oplocení u zákazníka, kam dovezl zboží. Kdo řeší s koncovým zákazníkem tuto škodu, my? sám řidič? prodávající, který si nás na přepravu najal? děkuji za odpověď.

Jsou různé varianty, z jaké pojistky by to mělo jít, ale určitě byste to měli řešit vy, protože řidič v tom okamžiku jednal jako váš zaměstnanec, navíc škoda nebyla na nákladu.
Pokud by byla škoda na nákladu, tak by se mohlo zjišťovat, kdo byl v tom momentě vlastníkem, komu tedy nahrazovat škodu (dle doložek Incoterms), ale vždy to řešíte vy jako dopravce. S řidičem (zaměstnancem) si to řešíte později sám.

Pokud oplocení poškodil vozidlem, tak lze uplatnit škodu z povinného ručení. Je na místě zvážit, jestli (pokud je to drobná škoda v řádu několika tisíc) stojí za to riskovat zdražení povinného ručení. Ale nevím jaká máte vozidla, kolik jich je, ani kolik platíte za pojištění a jaký je škodní průběh, abych mohl v tomto relevantně poradit. Zvláště pokud má dopravce víc vozidel, tak se mu nevyplatí ty nízké škody hlásit, protože se mu zdraží pojistné na všech autech. Případně i když je hodně škod ve flotile, tak sazba bude horší.

Pokud by to byla škoda, která není z povinného ručení (nebyla způsobena vozidlem), tak by to šlo řešit z odpovědnosti - buď z obecné odpovědnosti firmy (nemyslím odpovědnost dopravce, která se vztahuje na náklad), pokud jí máte. A po vypořádání vždy z odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli. Zkuste dopsat nějaké podrobnosti, abych mohl lépe poradit.

V každém případě by měl řidič na místě sepsat záznam o škodě/nehodě apod. a potom to většinou řeší firma, která je pojistníkem. V případě, že to budete muset platit vy, tak si firma potom zpětně nárokuje škodu po zaměstnanci (max. do 4,5 násobku hrubé mzdy), který na toto riziko může být také pojištěn.

Richard Fila, Ing.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Další v kategorii:


NOVINKY

PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct