Vypovězení pojistné smlouvy: Jak na to?

Vloženo: 15.10.2018 | Zobrazeno:408x

Nejste-li spokojeni se svou pojišťovnou a chcete přejít k jiné, nezbývá, než stávající pojistnou smlouvu vypovědět. Pokud jste se doposud o obsah pojistné smlouvy nestaraly, pojistku neaktualizovali a neznáte ani smluvní podmínky, můžete být při předčasném ukončení smlouvy překvapeni, že rozvázat smlouvu s pojišťovnou není vůbec snadným krokem.

Výročí smlouvy

Pojistnou smlouvu je možné vypovědět z jakéhokoliv důvodu, ale jen v určitém období a za podmínek, které jsou ve smlouvě uvedeny, nebo které vyplývají ze zákona o pojistných smlouvách.

Nejvhodnějším okamžikem pro vypovězení je konec pojistného období, čili tzv. výročí smlouvy. Datum výročí je uvedeno v každé smlouvě. V případě předčasného ukončení pojistné smlouvy musí být pojišťovně doručena písemná výpověď, a to nejpozději šest týdnů před termínem výročí.

Novou smlouvu lze vypovědět do dvou měsíců

Pokud uzavřete novou pojistnou smlouvu, ale nakonec si to rozmyslíte, máte dle zákona o pojistných smlouvách možnost odstoupit od této smlouvy do dvou měsíců od podpisu. Ovšem zmeškáte-li tuto lhůtu, resp. ukončíte smlouvu později, musíte počítat s tím, že pojišťovna má nárok požadovat od vás odpovídající část sjednaného pojistného.

Zdražení – důvod ukončení

Často bývá hlavním impulsem pro ukončení pojistné smlouvy zdražení pojistného. Na zdražení vás ovšem pojišťovna musí upozornit písemně alespoň dva měsíce před začátkem jeho platnosti. Pak máte na ukončení jeden měsíc od obdržení oznámení o změně výše pojistného.

Dalším důvodem bývá nespokojenost s vypořádáním pojistné události. V takovém případě máte opět možnost smlouvu s pojišťovnou vypovědět, a to nejpozději do tří měsíců od nahlášení pojistné události.

Ukončení smlouvy pojišťovnou

Také samotná pojišťovna může pojistnou smlouvu ukončit. Může to být z důvodu vysoké četnosti pojistných událostí ze strany klienta.

Specifika ukončení

U některých typů pojištění existují určitá specifika při vypovězení pojistné smlouvy. Například u povinného ručení lze smlouvu zrušit kromě jiných důvodů i při prodeji nebo krádeži vozidla.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
Zpět

Mohlo by Vás také zajímat:
PROČ
POJIŠTĚNÍ
OD NÁS

  • Porovnáme pojištění od více pojišťoven.
  • Vybereme nejvýhodnější pojištění.
  • Máme zkušenosti a umíme poradit s nastavením pojištění.
pojišťovna AllianzČpp pojišťovna pojišťovna KooperativaČSOB pojišťovna pojišťovna Uniqapojišťovna Slavia Hasičská vzájemná pojišťovnapojišťovna Generali pojišťovna Unionpojišťovna Direct